1. Ana Sayfa
 2. Tüm Haberler

2022 Yılının En Önemli Teknoloji Yatırımları

2022 Yılının En Önemli Teknoloji Yatırımları
2022 Yılının En Önemli Teknoloji Yatırımları
0

Teknolojiye olan ağımlılık her geçen gün daha çok artmaktadır. Böylelikle yeni trendler oluşmakta ve bunlarda beraberinde teknolojik yatırımları getirmektedir. Nitekim 2022 yılının en önemli teknolojik yatırımları özelikle e-ticaret konusunda Pazar payının genişlemesine ve kazancın artmasına neden olmuştur. Böylelikle geniş coğrafyalara masrafsız ulaşım ve pazarlamanın yolu açılmıştır. Özellikle 2022 yılının en önemli teknolojik yatırımları e-ticarete damgasını vurmaktadır. 
Teknolojik Yatırımlar Listesi Belli oldu

Teknolojinin en önemli yolu internetten geçmektedir. Bu anlamda yatırımların önde gelen hususu ağ teknolojileri ile güvenlik olmaktadır. Bu anlamda özellikle 2022 yılında yapılan teknolojik yatırımlar kısaca şu şekilde listelenmektedir.

 • Ağ oluşturma ve bağlantılar (5G – 6G ve Uydu tabanlı internet) 
 • Yüksek Performansa bağlı bilgi işlem
 • Yapay zeka, veri analizleri, bulut bilişiminin büyümesi
 • İnternet güvenliği ile gizlilik 
 • Metaverse 
 • NFT Platformları
 • Romotik Sektörü 
 • Yenilenebilir Enerji
 • Blockhain Teknolojisi

Ağ oluşturma ve bağlantılar (5G – 6G ve Uydu tabanlı internet) 

Geçtiğimiz yıl uzaktan bağlanma ve çalışma yaygınlaştı. Bu anlamda uzaktan çalışmanın kilit yolu internet ile güvenirliliği her zamankinden çok daha önemli hale geldi. Bu anlamda hayatımın vazgeçilmezi haline gelen internet sizlere gelişme, araştırma, yönlendirme ve ekonomimizi ilerilere seviyelere getirecek kolaylıklar sağlamaktadır. Bunun yanında güvenlik açıkları ile mağduriyetler söz konusu olabilmektedir. 

Güncel olarak 5G teknolojisi emekleme döneminde diyebiliriz. Ancak 6G kendisine daha çok odaklanıldığını göstermektedir. Bu anlamda en üst seviyelere ulaşım sağlamak için atılan adımlar arasında en önemli marka Huawei ile ZTE oldu. 

Metaverse

Fiziksel olarak yapılan iş modelleri bu anlamda sanal gayrimenkullere dönmektedir. Özellikle ileriye dönük işletmeler, kullanıcıların avatarlar aracılığıyla birbirleriyle ve çevreleriyle etkileşime geçmek için bir araya geldiği sanal dünyalar olan meta veri tabanında alanlar yaratmaktadır. Hatta bazıları, vatandaşlarının blok zincirinde sanal varlıklara sahip olmasına ve bunları takas edilemez tokenler (NFT’ler) olarak halka açık bir şekilde takas etmesine olanak tanımaktadır. Meta veri deposu teknolojisi inşa edilirken bile işletmeler radikal bir dönüşüme hazırlanır. Ancak meta veri tabanı kavramının ana akımda ancak son zamanlarda ilgi kazandığı göz önüne alındığında, liderler genellikle onunla nasıl ilişki kuracaklarını bilmemektedir. Birçoğu bilimkurgu türünden bir aldatmaca olduğunu düşünse de, onu göz ardı etmemek gerekmektedir. 

Blockhain 

Teknoloji ile sanal alemde yapılan ticaretlerde ödeme yöntemi olarak kullanılan blockhain özelilkle dijital paralar açısından vazgeçilemez olmaktadır. Özellikle kripto paralar ile alt paralar yaygınlaştıkça blockhain önem kazanmaktadır. Geçmiş yıllara göre kripto paralar çok daha büyük önem taşımaktadır. Nitekim her geçen gün yatırımcısının arttığından bahsetmek mümkündür. Bu aşamada işletmeler organize olmasının yanında potansiyel olarak güven ilişkisi ve telif hakları konusundan güçlendirme yoluna gitmektedir. Zira üçüncü ve dördüncü nesil çözümler blockhain teknolojisinde sorunların aşılmasını hedeflemektedir. 

Siber Güvenlik 

Covid 19, kuruluşların teknolojiyi olabildiğince hızlı kullanmalarına neden oldu, ancak siber güvenlik tehditleri daha da hızlı gelişiyor. Kuruluşlar kısa yollar kullanamaz veya sadece “ayarlayıp unutamaz”. Kapüşonlu giyen yalnız, bilgisiz hobi korsanlarının günleri geride kaldı; işletmeler ve hükümetler artık özel ekipler, ücret listeleri ve destek hatlarıyla sunulan “bir hizmet olarak bilgisayar korsanlığı” sunan organize “sanayiciler” ile karşı karşıya gelmektedir. 

Siber suçlular boşluklarda oynarken ve yaratıcı olurken, kör noktaları yönetmek zorunludur. Tehdit aktörlerinin güvenlik araçlarını bizden daha iyi anlamak için zaman ayırması ve becerilerini geliştirmesiyle, kaçınma teknikleri, algılamadan kaçmak ve güvenlik protokolleri etrafında çalışmak, en önemli yaklaşımlar haline geliyor. 

Hibrit çalışma

Dijital işyerinde seçim, üretkenliği ve refahı artırmaktadır. Nitekim çalışanların beklentileri günümüzde değişti. Pandemiden önce insanlar teknolojiyi takip etmeyi tercih etti. Günümüzde teknoloji insanları nerede ve ne zaman çalışmak istediklerini takip eder hale geldi. Hibrit çalışma, farklı insanlar için farklı şeyler ifade etmektedir. Mutlaka ofiste ve evde eşit ölçüde çalışmak anlamına gelmemektedir. Aynı zamanda bu durum çalışanların kendileri için seçtikleri dengede esneklik olduğu anlamına gelir.

Standart, uzaktan erişimden herhangi bir yerden çalışmaya doğru evrilirken, kuruluşlar şu üç alanda çalışan beklentilerini karşılamak için daha esnek olmalıdır: 

 • Bağlanabilirlik
 • Yetenek
 • Refah ve konfor 

Yorum Yap