1. Ana Sayfa
  2. E-Ticaret

5 Önemli E-Ticaret Stratejisi

5 Önemli E-Ticaret Stratejisi
e-ticaret
0

Teknolojinin gelişmesi ve dijital dönüşümlerle birlikte herkesin elinin altında sanal bir dünya var. Yeni uygulamalar, e-ticaret siteleri, online pazar yerleri, sadece birkaç tık uzağımızda. Araba yolda mı kaldı? Yaz Google’a. Acil muslukçu mu lazım? Yaz Google’a. Böyle bir dünyada e-ticaret her geçen gün gücüne güç katıyor. Fakat dikkat edilmesi gereken bazı e-ticaret stratejileri var.

1.Çok Kanallı Pazarlama

Çok Kanallı Pazarlama

çok kanallı pazarlama

E-ticaret stratejisi konularına genel bir perspektiften baktığımızda, en önemli konunun birden fazla kanal oluşturmak olduğunu görüyoruz. Tüm kullanıcıların satın alma aksiyonu gerçekleştirdikleri kanal farklıdır. Kimileri telefonundaki uygulamadan alışveriş yaparken kimisi laptoptan yapabilir. Bu durum da çok kanallı pazarlama stratejisini ortaya çıkarmıştır.
Bu pazarlama türünde, farklı cihazlarda ve ekran türlerinde online mağazanızın görselleri sorunsuz bir şekilde açılması gerekmektedir. Kullanıcılar akıllı telefon veya bilgisayar kullanırken, ürün görsel ve açıklamalarını net bir şekilde görmelidir. Mobil cihazlarda karşımıza çıkabilen ekrana sığmama durumu, online mağazanızın başarısını önemli oranda düşürecektir. Pazarlama yaparken, her bir kanalı değerlendirip optimize edilmiş hizmetler sunun.

2.Özgün İçerik

Özgün İçerik

özgün içerik

İçerik, online de hizmet veren hemen hemen her işletme için olmazsa olmazlar arasındadır. Söz konusu e-ticaret olduğunda içeriğin önemi katlanarak artmaktadır. E-ticaret stratejileri oluştururken, içerik hazırlama ve paylaşımını merkezde tutmak gerekir. Ürünlerinizin özelliklerini, öne çıkaran tüm içerikler, online dünyada hızlı bir şekilde ivme almanıza, ün kazanmanıza ve işlerinizi geliştirmeye yardımcı olacaktır. 

İçerik hazırlama konusunda dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar vardır. Bunların ilki sunduğunuz ürünlerle ilgili içerikler hazırlanmasıdır. Diğeri ise düzenli ve belirli aralıklarla paylaşımlar yapılmasıdır. Eğer uzun süre paylaşım yapmazsanız, kitleniz sizin aktif olmadığınızı düşünüp, rakip firmalara yönelirler. Sosyal medyaya ayak uydurun ve içeriğinizi zenginleştirin.

3.Sosyal Medya Etkileşimleri

Sosyal Medya Etkilişimleri

sosyal-medya-etkilesimi

İçeriği hemen arkasından takip eden konu ise sosyal medya etkileşimdir. Kullanıcılar psikolojik olarak sosyal medyalarda gördüğü ürünleri satın almaya daha yatkınlar. Doğru hedef kitlelere kampanyalar oluşturup görünürlüğünüzü ve marka bilinirliğinizi üst düzeye çıkarın. Reklam bütçenizin önemli bir kısmını sosyal medya reklamlarına ayırabilirsiniz. Geleneksel reklamlara kıyasla sosyal medya reklamları çok daha fazla dönüşüm sağlayabiliyor.

4. Kişiselleştirilmiş Hizmetler

Kişiselleştirilmiş Hizmetler

kişiselleştirilmiş-hizmetler

Eğer müşterileriniz ürün ve hizmetlerinizden memnun değilse, muhtemelen e-ticaret hikayeniz başlamadan bitecektir. Herkesin her şeyden anında haberi olduğu dijital dünyada memnun olmayan bir müşteri bir çok müşterinizi geri püskürtebilir.

Bu durumda izleyebileceğiniz bir yol var. Müşteri hizmetlerinizi kişiselleştirip, memnuniyet geri dönüşlerinizi büyük oranda arttırabilirsiniz. Müşterilerinizin sorunlarına kişisel çözümler vermelisiniz.

5. Video İçerik Pazarlama

Video İçerik Pazarlama

video-pazarlama

E-ticaret stratejileri arasında büyük öneme sahip bir konuda video içerik pazarlamadır. Her işletme için uygun olmayabilir, bunu belirtmekte fayda var. Video içerik pazarlama son dönemin en çok kullanılan stratejilerinden bir tanesidir. Ürününüz, video içerik pazarlama için uygun değilse bahsettiğimiz diğer maddelerden filtreleyerek kendinize uygun stratejiler oluşturabilirsiniz.

Yorum Yap