1. Ana Sayfa
  2. Dijital

5G hızlarında kırsal kesim rekoru kırdı.

5G hızlarında kırsal kesim rekoru kırdı.
5G hızlarında kırsal kesim rekoru kırdı.
0

Ülkemizde de yavaş yavaş ilk testleri başlayan 5G iletişim teknolojileri önceki nesillerde olduğu gibi yakın mesafe içerisinde çok daha yüksek aktarım hızlarına ulaştırmakta. Kırsal kesimlerde ise hızlar düşmekte. Bununla beraber 5G teknolojisinin en büyük avantajı zaman içerisinde kırsal kesimde de hız rekoru kırmak olacaktır.

5G kırsal kesimde rekor kırdı.

5G hızlarında kırsal kesim rekoru kırdı.

Samsung bilindiği üzere 5G teknolojilerine önemli yatırımlar yapıyor. Son olarak Avusturalya’da 750 milyon dolar yatırımla 5G teknolojilerini geliştirme çalışmalarını başladı. Yatırım kapsamında yer alan yazılım firması NBN Co ile çeşitli testler yapılmakta.
Ay içerisinde yapılan testlerde 5G altyapısı 10 km mesafeye kadar 1.75 Gbps ortalama indirme ve 61.5 Mbps yükleme hızlarına erişmeyi başardı. Pik zamanda ise bu hız 2.7 Gbps oldu. Özellikle uzun mesafede bu hızların elde edilmesi oldukça önemlidir.

Testler 5G mmWave standardı altında yapılmış yani normalde yakın alanda yüksek hızlar elde edilebilen bu standart yazılım optimizasyonları ve donanım iyileştirmeleri ile kırsal alana kadar ulaşabildi. Elbette bu testlerin anlık olarak gerçek hayata yansıması beklenmiyor ama teknolojilerin potansiyelini ve ilerlemesini göstermek adına umut verici bir durumda.

Yorum Yap