1. Ana Sayfa
  2. Tüm Haberler

A-Z Dijital Pazarlama Nedir?

A-Z Dijital Pazarlama Nedir?
Dijital Pazarlama Nedir?
0

Küresel ekonomi ile birlikte son yirmi yıla damgasını vuran dijital pazarlama internet tabanlı olarak yapılan ticaretin e-ticaret olarak tanımıdır. Bu anlamda Dünya ülkeleri ile birlikte gelişen teknoloji ürün ve hizmet pazarının geniş coğrafyalara yayılmasında Türkiye’de kendisine yer bulmaktadır. Bu çerçevede atılacak adımların başından itibaren bilinçli atılması gerekir. Bu bilinç ise kaliteli olarak hizmet alacağınız odak noktasında birleşmektedir. Özellikle pazarlama büyük deneyim isteyen kuruluşların eşliğinde yapılması gerekir. 
Son yirmi yılda, pazarlama tekniklerinin ve internet tabanlı platformların evrimi, dijital pazarlamayı ön plana çıkardı. Sonuç olarak, geleneksel pazarlamacılar ve geleneksel işletmeler bile dijital pazarlamanın faydalarını benimsemek için stratejilerini gözden geçirmek, geliştirmek ve güvenliğini sağlamakla meşgul durumdadır. Müşteriler yeni medya konusunda giderek daha ustalaşmaktadır. Böylelikle şirketler dijital pazarlamanın ne olduğu ve işlerini ölçeklendirmek için yenilikçi dijital pazarlama stratejilerinin mükemmel bir karışımını nasıl uygulayacakları konusunda net bir anlayışa sahip olmaya zorlanmaktadır. Ayrıca dijital pazarlama eğitimi almış ve bu alanda deneyim sahibi kişilere birçok yeni sektörün ve fırsatların kapılarını açmaktadır.

Dijital Pazarlama Nedir?

Ürün ve hizmetleri dijital medya, sosyal medya platformları ve dijital teknoloji aracılığıyla tanıtmak dijital pazarlama olarak bilinmektedir. İnterneti kullanan dijital cihazlar yardımıyla çevrimiçi olarak yürütülen herhangi bir pazarlama şeklidir. Karmaşık otomatik e-posta iletişiminden Instagram’da bir gönderi veya bir şirketin web sitesinde bir blog gibi basit bir şeye kadar çok sayıda dijital pazarlama girişimi örneği vardır. Bu örnekler her geçen gün artış göstermektedir. 

Dijital Pazarlama Türleri

Sosyal medya platformlarında gezinirken veya internette gezinirken çoğumuz farklı markalar tarafından farklı kanal ve platformlarda yapılan farklı dijital pazarlama çalışmalarına rastlıyoruz. Gelen kutumuzdaki profesyonel bir e-posta, Google gibi bir arama motorunu kullanırken bir arama sonucu, Twitter veya Facebook’ta bir reklam veya Instagram’da takip ettiğimiz bir ünlünün gönderisi olabilir.

Öyle ki dijital pazarlama hızla gelişiyor ve platformlar arasında genişleyerek birçok uzmanlık alanını ortaya çıkarıyor. Dijital pazarlama türleri kısaca;  

  • Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)
  • Toplu Mesaj Hizmetleri
  • Sosyal Ağ Reklamcılığı
  • E-Posta İle Pazarlama
  • İçerik Pazarlamaları
  • Viral İçerikler
Dijital PazarlamaNedir?

Toplu Kısa Mesaj Hizmeti Pazarlaması: Kısacası SMS pazarlaması, ürünleri, hizmetleri, fırsatları, teklifleri ve önemli güncellemeleri müşterilere doğrudan cep telefonlarına tanıtmak için metin mesajlarını kullanan en yaygın dijital pazarlama biçimlerinden biridir.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO): Bu pazarlama türü, belirli anahtar kelimeleri ve etiketleri dikkatlice ekleyerek bir şirketin web sitesi sayfalarını, bloglarını ve diğer içerik biçimlerini yapılandırmayı ve optimize etmeyi içerir. Amaç, insanlar işleriyle veya başka herhangi bir şeyle ilgili bilgileri bulmak için Google gibi arama motorlarına bir sorgu girdiğinde SERP’lerde (arama motoru sonuç sayfaları) listenin başında yer almaktır.

Sosyal ve Arama Ağı Reklamcılığı: Bunlar, bir sorgu girdiğinizde sosyal medya hesaplarınızda veya arama motorlarında görünen ücretli reklamlardır.

Toplu E-posta Pazarlama: Dijital pazarlamanın en eski biçimlerinden biridir ve promosyon mesajlarının e-posta yoluyla potansiyel bir hedef kitleye iletilmesini içerir. Daha gelişmiş sürümlerle, bu dijital pazarlama biçimi, karmaşık veritabanlarının ve gelişmiş algoritmaların kullanımını içerebilir.

Ücretli İçerik Pazarlaması: Blog gönderileri, infografikler, videolar ve hareketli grafikler gibi çevrimiçi içerik yoluyla yapılan her türlü pazarlama, içerik pazarlamasının bir parçasıdır. Kitlesel bir kitleye ulaşmak için genellikle SEO , ücretli arama ve ücretli sosyal reklamcılık kullanırlar.

Viral İçerik: İçerik pazarlamasındaki yaygın bir varyasyon, sosyal medya platformlarında yüzen memler veya video klipler gibi genellikle yüksek eğlence katsayısına sahip ilgi çekici mesajların veya videoların kullanılmasıdır. Buradaki amaç, içeriğin insanların arkadaşları ve aileleriyle paylaşabilecekleri kadar ilgi çekici olmasını sağlamak ve şirkete hiçbir ücret ödemeden geniş bir erişim sağlamaktır.

Dijital Pazarlamanın Faydaları

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, insanların harcadıkları zaman ve gazeteler, dergiler ve radyo gibi diğer geleneksel medya biçimlerine katılımları son on yılda önemli bir düşüşe tanık oldu. Müşteriler ve müşteriler internette artan miktarda zaman harcadıkça, dijital pazarlama kısa bir süre içinde ve bazı mükemmel nedenlerle oldukça popüler hale geldi. İnsanlar haber, eğlence ve profesyonel ihtiyaçlar için çevrimiçi platformları ziyaret ederken, doğal olarak en sevdikleri markaların ve şirketlerin anlamlı bir çevrimiçi varlığa sahip olmasını beklerler.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap