1. Ana Sayfa
  2. İş Dünyası

Acil servislerin iPhone 14’ler ile başı dertte.

Acil servislerin  iPhone 14’ler ile başı dertte.
Acil servislerin iPhone 14'ler ile başı dertte.
0

Trafik Kazası Algılama (Crash Detection), yeni Apple cihazlarıyla, yani tüm iPhone 14 serisi ve yeni Apple Watch 8, SE 2 ve Ultra ile gelen kullanışlı yeni bir güvenlik özelliği. Kullanıcıların yaşayacağı olası bir trafik kazası durumunda acil servislere haber veren bu özelliğin hayat kurtarıcı olduğu gerçek; fakat doğru çalışırsa.

The Wall Street Journal’ın haberine göre bir iPhone 14 sahibi kullandığı cihazın şiddetli sarsıntı sebebiyle yanlışlıkla acil servis ekiplerini çağırdığından dolayı şikayet etti. Kadın, ani fren yapma ihtimali bulunan hız trenine binerken, kaza algılama işlevi devreye girdi ve otomatikmen 911’e bir mesaj gönderdi. Yolculuk bittikten sonra birkaç cevapsız çağrı fark etti ve hemen ardından olay yerine sağlık görevlileri sefk etti.
Eğlence merkezleri bu tip cihazları istemiyor

Acil servislerin iPhone 14'ler ile başı dertte.

Kurtarma ekipleri buna benzer çağrıların daha önce de birçok kez yapıldığını söylüyorlar. Bu da yeni çıkan iPhone serisiyle gelen Trafik Kazası Algılama özelliğinin kusurlu olduğunu kanıtlıyor. Sensörler keskin dönüşleri ve durmaları kaza olarak algılıyor ve bunun ardından olası kazayla ilgili veriler kurtarma servisine gönderiliyor. iPhone 14 sahibinin geri aramaya cevap verememesi durumunda ise bir acil durum ekibi kaza mahalline doğru hemen yola çıkıyor.
Özellikle bir çok eğlence parkları, insanlardan yanlış alarmları tetikleyebilecek cihazları getirmemelerini isteyen tabelalar asmaya başladı.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap