1. Ana Sayfa
  2. Tüm Haberler

Amazon 1 trilyon dolar kaybeden tek şirket oldu: Neredeyse “bir Google” kaybetti.

Amazon 1 trilyon dolar kaybeden tek şirket oldu: Neredeyse “bir Google” kaybetti.
Amazon 1 trilyon dolar kaybeden tek şirket oldu: Neredeyse “bir Google” kaybetti.
0

Amazon, 1 trilyon dolar değere ulaşan ilk firmalardan birisi. Firma bir süre önce pekte “ilk” olmak istenmeyen bir başka başarıya daha fazla imza attı: 1 trilyon dolar kaybeden ilk şirket oldu. Bu değer düşüşünün boyutunu anlamak biraz zor olur. Örnek vermek gerekirse, Google’ın çatı şirketi Alphabet, şu an 1.13 trilyon dolar piyasa değerine sahip. Yani Amazon, neredeyse bir Google Değerinden kadar kaybetmiş durumda.

Dünyanın en büyük çevrimiçi perakendecisinin hisse fiyatı Çarşamba günü yüzde 4,3 düşüşle 86,14 dolardan kapandı ve piyasa değerini yaklaşık 879 milyar dolar seviyesine azaldı. Amazon’un hisse senedi değeri sadece bu sene değerinin yüzde 48’ini kaybetmiş durumda. Bloomberg’e göre şirketin piyasa değeri Temmuz 2021 yılında yaklaşık 1,9 trilyon dolar seviyesindeydi.
En büyük 5 ABD teknoloji şirketi 4 trilyon dolar kaybetti.

Bloomberg’e göre düşüş yaşayan bir tek Amazon değil, gelir açısından en büyük beş ABD teknoloji şirketi, artan enflasyon ve makroekonomik dalgalanmalardan dolayı şimdiye kadar toplam piyasa değerlerinden yaklaşık tam 4 trilyon dolar kaybetti. Sadece bu 5 şirketin son bir ayda kaybettiği değer, Türkiye, İsveç ve Arjantin’in toplam GSYİH sı ndan daha fazla.

Bloomberg tarafından kaydedilen akıllara durgunluk veren rakamlar, kötüleşen bir ekonominin, sürekli olarak kötüleşen finansal raporlarının ve büyük bir hisse senedi satışlarının sonuçlarının birer yansıması. 21 Haziran Perşembe günü 1.882 trilyon dolar değerindeki amazon, nispeten cüzi 879 milyar dolarlık bir değerleme bildirdi. Geçen yıl dünyanın en değerli şirketi olan Apple’ı kısa süreliğine geride bırakan Microsoft’un, piyasa değerleme kayıpları 900 milyar dolara kadar yükseldi.

Ek olarak, Amazon’un hisse fiyatındaki düşüş, Amazon’un kurucusu Jeff Bezos Un net değerini de vurdu. Bloomberg Milyarderler Endeksine göre, yıla 192,5 milyar dolar ile başlayan Bezos, şu anda 113 milyar dolar değerinde.

Yorum Yap