1. Ana Sayfa
  2. E-Ticaret

Amazon FBA Nedir?

Amazon FBA Nedir?
Amazon FBA Nedir?
0

Amazon Lojistik (FBA), Amazon tarafından sağlanan, şirketin çevrimiçi perakendeciler (satıcılar) için envanter depoladığı, ardından perakende müşteriler bu ürünler için sipariş verdiğinde ürünleri paketleyip gönderdiği bir hizmettir.
FBA nispeten basit bir şekilde çalışmaktadır. Hizmeti kullanmak için önce ürünleri bir Amazon lojistik merkezine göndermeniz gerekir. Bir müşteri sipariş verdiğinde Amazon, envanterinden ürünleri alır, siparişi paketler ve müşterinin adresine gönderir.
FBA, siparişlerin taşınması ve nakliyesinin lojistiğini yönetirken, satış sürecinin diğer önemli yönlerinin sorumluluğu satıcıya ait olmaktadır. Satıcılar hangi ürünleri satacaklarına ve nasıl pazarlayacaklarına karar verirler. Ayrıca, lojistik merkezine göndermeden önce ürünlerin doğru şekilde hazırlanıp paketlendiğinden emin olmalıdırlar. Satıcılar ayrıca stokların tükenmeden yeniden doldurulmasını sağlamak için envanteri takip etmekle sorumludur.

FBA satıcılara nasıl ödeme yapar?

Bir FBA hesabı oluştururken, satıcı bir kredi kartı numarası ve bir banka hesabı sağlar. Amazon, tüm ücretleri karşılamak için kredi kartından ücret alır ve tüm satışlardan elde edilen gelir belirlenen banka hesabına aktarılmaktadır. Amazon satıcı ödemeleri otomatik olarak izlenir ve her 14 günde bir ödemesi gerçekleştirilmektedir.
FBA kullanmanın faydaları

FBA, çevrimiçi satıcılar için hızlandırılmış sevkiyat, yeterli depolama alanı, iade işleme, müşteri hizmetleri yönetimi ve Amazon Prime marka bilinci oluşturma gibi çeşitli avantajlar sunmaktadır. Birçok satıcı için bu avantajlar, ana işlerine daha fazla ve yerine getirmeye daha az zaman ayırmalarına olanak tanıyan zaman ve para tasarrufu sağlar.

Lojistik ve nakliye

Her şeyden önce, FBA satıcılar için lojistiği ve nakliyeyi basitleştirir. Hizmet, satıcıların envanter depolaması için fiziksel bir depo veya siparişleri toplaması, paketlemesi ve göndermesi için bir personel bulundurma ihtiyacını ortadan kaldırır.

Sınırsız depolama alanı

FBA kullanan satıcılar, envanterlerini Amazon lojistik merkezlerinde depoladığından, satıcıların kullanabileceği alan neredeyse sınırsızdır. Bu, geniş bir ürün yelpazesi sunma yeteneğinizin, kendi depolama alanınızın boyutuna bağlı olmadığı anlamına gelmektedir.

Gönderim hızı ve maliyet avantajları

FBA aracılığıyla gönderilen siparişler genellikle çoğu satıcının kendi başına elde edebileceğinden daha hızlı ve daha düşük maliyetle gönderilmektedir. Amazon’un ölçek ekonomileri, şirketin daha düşük nakliye fiyatları sunmasına izin verir. Ve verimli operasyonları, kendinize ait karmaşık bir sipariş karşılama operasyonunu sürdürmediğiniz sürece, siparişleri kendiniz yapabileceğinizden daha hızlı toplamanızı ve göndermenizi mümkün kılar.

İade yönetimi

Yeni siparişlerin gönderilmesine ek olarak, FBA ürün iadelerini yönetir. Bir iade gerekiyorsa, bir müşteri ürünü doğrudan Amazon’a geri göndererek iadenin fiziksel yönlerini kendiniz yönetmenize gerek kalmaz.
Müşteri hizmetleri yönetimi
Diğer çoğu üçüncü taraf sipariş karşılama hizmetlerinin aksine, FBA müşteri hizmetleri yönetimi de sunar. Bu, siparişleriyle ilgili bir sorun yaşayan müşterilerin doğrudan Amazon ile iletişime geçeceği anlamına gelir.

Amazon Prime markalaması

Çoğu FBA ürünü, Prime müşterilerine iki günlük ücretsiz gönderim gibi Prime ile ilgili hizmetler için uygundur ve bu da üçüncü taraf Amazon satıcılarının 112 milyon Amazon Prime abonesine ulaşmasını mümkün kılar. Nitelikli Amazon Lojistik listeleri, Amazon’un paketleme, teslimat, müşteri hizmetleri ve iade işlemlerini yürüttüğünü belirten Prime logosuyla görüntülenir.

FBA kullanmanın zorlukları

Birkaç iş avantajı sunarken, FBA’nın bazı satıcılar için onu ideal olmaktan çıkarabilecek bazı dezavantajları vardır.

Ücretler ve maliyetler

Amazon , Amazon Lojistik kullanan satıcılardan ürün türü, ağırlık ve boyutlar gibi faktörlere bağlı olarak önemli ölçüde değişebilen ücretler alır. Örneğin, Amazon Lojistik aracılığıyla gönderim yaptığınızda, uygun etiketleme olmadan Amazon’a gönderdiğiniz ürünler için envanter depolama, iade işleme, geri alınan ürün ücretleri ve ücretlere tabi olabilirsiniz.
Bu ücretlerle ilişkili doğrudan maliyetlerin ötesinde, satıcılar Amazon Lojistik fiyatlandırmasına dahil olan çeşitli maliyetlerle karşılaşabilir ve bu da FBA maliyetlerinizi tam olarak tahmin etmeyi zorlaştırabilir. Bu nedenle FBA, sipariş türleri tutarsız olan veya yerine getirme maliyetlerindeki dalgalanmalara uyum sağlayamayan satıcılar için iyi bir seçim olmayabilir.

Amazon’da ürün satmanın maliyeti nedir?

Tipik harcamalar, satış planını, sevk ücretlerini, yerine getirme ücretlerini ve uygulanabilir diğer maliyetleri ve ücretleri içerir. Aşağıdaki giderlere ve örneklere bakın:

Ürün iadeleri

FBA, ürün iade lojistik sürecini basitleştirir, yani normalden daha fazla iade yaşayabilirsiniz. Ancak, Amazon birkaç kısıtlama getirir. Çoğu ürün 30 günlük bir iade süresine tabidir ve bundan sonra FBA iadeleri kabul etmeyecektir. Bazı öğeler hiç iade için uygun değildir.

Ürün hazırlama zorluğu

Amazon, satıcıların ürünlerini bir Amazon Lojistik lojistik merkezine göndermeden önce nasıl hazırlamaları gerektiğine ilişkin nispeten karmaşık bir kurallar dizisi uygular. Yukarıda belirtildiği gibi, öğelerinizi uygun şekilde hazırlamazsanız, Amazon bunları kabul etmek için ek ücret talep edecektir.

Envanter Takibi

Amazon, gönderileri takip etmek ve izlemek ve ayrıca Amazon lojistik merkezlerinden envanteri kaldırmak için araçlar sağlar. Ancak satıcılar, FBA envanterlerinde ne olduğunu takip etmekten ve gerektiğinde yenilenmesini sağlamaktan sorumludur. Bunu doğru şekilde yapmazsanız, ürünler aslında stokta olmadığı için karşılanamayan siparişleri kabul etme riskiniz vardır. Alternatif olarak, bir Amazon lojistik merkezinde fazla envantere sahip olabilir ve ürünleri uzun bir süre boyunca depolamak için ödeme yapabilirsiniz.

Müşteri hizmetleri yönetimi

Diğer çoğu üçüncü taraf sipariş karşılama hizmetlerinin aksine, FBA müşteri hizmetleri yönetimi de sunar. Bu, siparişleriyle ilgili bir sorun yaşayan müşterilerin doğrudan Amazon ile iletişime geçeceği anlamına gelir.

Amazon FBA Nedir?

Satış vergisi sorunları

Ürünler doğrudan satıldığında ve gönderildiğinde, satış vergisini hesaplamak yeterince karmaşıktır. FBA gibi bir üçüncü taraf yerine getirme hizmeti kullandığınızda, satış vergisi daha da karmaşık hale gelir. Satıcı bir eyalette bulunabilir, Amazon Lojistik lojistik merkezi başka bir eyalette olabilir ve müşteri başka bir eyalette olabilir ve her eyalet farklı bir satış vergisi oranına sahiptir.
Bir Amazon lojistik merkezine ev sahipliği yapan ABD eyaletleri, Amazon’un satıcı adına satış vergisi tahsil etmesini şart koşar. Ancak, bu şartın bulunmadığı eyaletlerde, satış vergisi tahsil edecekleri her eyalete kaydolmak satıcıların sorumluluğundadır. Amazon FBA’da satış vergisi tahsilatı ayarlamak için bu bilgileri Amazon’a sağlamaları gerekir.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap