1. Ana Sayfa
  2. Tüm Haberler

Apple, iPhone üretimini Çin dışına taşıma planlarına hız verdi.

Apple, iPhone üretimini Çin dışına taşıma planlarına hız verdi.
Apple, iPhone üretimini Çin dışına taşıma planlarına hız verdi.
0

Cuppertino merkezli teknoloji devi Apple, iPhone üretimini Çin dışına taşıma planlarını hızlandırdı. Bu konu üzerinde uzun zamandır çalışmalarını sürdüren teknoloji devi, gözünü Hindistan ve Vietnam’a çevirmiş durumda. 

Tedarikçiler ile görüşmeler başladı.

The Wall Street Journal’ın (WSJ) haberine göre Apple, iPhone üretimini Hindistan ve Vietnam’a taşımak için tedarikçileri bilgilendirmeye başlamış durumda. Yeni değişikliğin de özellikle Foxconn’a olan bağımlılığı azaltmak beklenmekte. Ayrıca paylaşılan raporda, Apple yöneticilerinin uzun zamandır Çin’de bulunan risklerin farkında olduğu fakat bu konuda herhangi bir eylemde bulunmadığı dile getiriyor.
Hatırlamak gerekirse Pro model iPhone cihazların üretiminden sorumlu Foxconn Zhengzhou fabrikasında, Çin’in Sıfır COVID-19 hükümet politikalarının yol açtığı sokağa çıkma yasakları ve işçi protestoları nedeniyle üretimin büyük oranda aksamasına neden olmuştur. 

Analist Ming-Chi Kuo ise, Apple’ın Hindistan’da gerçekleştirilen iPhone üretimini mevcut tek haneli rakamlardan yüzde 40-45’e kadar çıkarmayı planladığını dile getirdi. Buna ek olarak da Vietnam’ın Apple Watch, AirPods ve MacBook modelleri gibi diğer ürün serilerinde daha fazla üretim yapması beklenmekte.

Yorum Yap