1. Ana Sayfa
  2. Tüm Haberler

Apple, yasak dinlemiyor: Brezilya’da şarj aletsiz iPhone satışları devam ediyor.

Apple, yasak dinlemiyor: Brezilya’da şarj aletsiz iPhone satışları devam ediyor.
Apple, yasak dinlemiyor: Brezilya'da şarj aletsiz iPhone satışları devam ediyor.
0

Sao Paulo mahkemesi, Apple’ın ülkede satılan iPhone’ların kutusundan şarj cihazının çıkması gerektiğini söyleyerek kararını verdi. Brezilya mahkemesi, iPhone’ları şarj aleti olmadan satmaya devam ettiği nedeniyle Apple’a 19 milyon dolar para cezası verdi.
Apple, karbon emisyonlarını azaltmak için iPhone’ların kutusuna artık şarj aleti koymadıklarını açıklıyor. Şirket, birçok kullanıcıda zaten şarj cihazının olduğunu ve şarj cihazlarının ayrı olarak satılmaya devam edeceğini söylüyor. Davaya bakan mahkeme, Apple’ın çevreci açıklamasına olumlu bakmadı ve Apple’ın tüketiciyi daha önce ürünle birlikte verilen şarj adaptörlerini satın almaya zorladığı kararı verildi.

19 milyon dolar ceza!

Apple, yasak dinlemiyor: Brezilya'da şarj aletsiz iPhone satışları devam ediyor.

Şimdi, Apple’ın para cezasını ödemesinin yanında iPhone’ların kutusuna yeniden şarj aletini dahil etmesi ve 13 Ekim 2020 tarihin’den sonra iPhone satın alan tüm müşterilere şarj cihazı sağlaması bekleniyor. Brezilya’da 2020’den bu yana iPhone kutularından şarj aleti çıkmıyor. bazı ülkede iPhone’lar yalnızca USB-C Lightning kablosuyla geliyor.
Brezilya Adalet Bakanlığı, Eylül ayında Apple’ın müşterilerine eksik ürün verdiğini iddia ederek şirkete şarj cihazsız iPhone satışını yasaklamış ve bununla birlikte para cezası vermişti. Apple, bu karara itiraz ettiği gibi 19 milyon dolarlık sosyal tazminat cezasına da itirazını edecektir.

Yorum Yap