1. Ana Sayfa
  2. Tüm Haberler

Apple’ın karma gerçeklik gözlüğü çok yakında seri üretime geçebilir.

Apple’ın karma gerçeklik gözlüğü çok yakında seri üretime geçebilir.
Apple’ın karma gerçeklik gözlüğü çok yakında seri üretime geçebilir.
0

Apple’ın epey bir süredir karma gerçeklik (mixed reality) gözlüğü üzerinde çalıştığı biliniyor. fakat bu bilgiler henüz bir ürün noktasında bir araya gelebilmiş değil. Son raporlar ise Apple’ın iPhone üretiminde kullandığı Pegatron Un üretim bantlarından yakında Apple’ın karma gerçeklik gözlüklerinin geçeceğini söylüyor.

Seri üretimin yakında başlaması bekleniyor.

DigiTimes’a dayanan rapora göre Apple’ın karma gerçeklik gözlüğü seri üretime 2023 senesinin Mart ayında geçecek. fakat seri üretim hacmi çok fazla olmayacak. İlk bilgiler Apple’ın yıllık 2.5 milyon adet gözlük üreteceğini belirtiyordu ancak şimdi bu rakam 700.000 – 800.000 arasına çekilmiş bir durumda.
Fiyatlar yüksek olabilir.

Üretim sayısının düşük tutulması Apple’ın başlıkları yüksek bir fiyatlandırma ile piyasaya sürebileceğine işaret ediyor. Bununla birlikte düşük hacimli üretim, Pegatron gibi üretici ortaklar için de normal şartlarda istenilen durum değil. Ama Apple’ın marka değeri firmaların faaliyetlerini finanse etmek için sermaye piyasalarında para toplamasını dahada kolaylaştırıyor. Bu sayede üretici ortaklar, AR/VR alanında yeteneklerini kanıtlamak için Apple ile birlikte olan çalışma şansını kaçırmak istemiyor.

Öte yandan Apple, birkaç yıldır artırılmış gerçeklik, sanal gerçeklik ve karma gerçeklik gözlükleri üzerinde çalışıyor. Fakat Apple’dan halen daha bir ürün göremememizin nedeni teknolojide ilerlemeyi yavaşlatan bazı önemli sorunların olması. Apple, iPhone ve diğer ürünlerine yeni teknolojileri olgunlaştırdığı zaman getiriyor. Dolayısıyla firmanın bu tarafta da aynı senaryoyu izlemesi muhtemel.

Ek olarak ünlü Apple analisti Ming-Chi Kuo, Haziran ayında Apple’ın karma gerçeklik gözlüğünü Ocak 2023’te tanıtacağını söylemişti. Dolayısıyla DigiTimes raporu ile Kuo’nun söyledikleri benzer üretim dilimlerinden bahsediyor gibi görünüyor.

Yorum Yap