1. Ana Sayfa
  2. Tüm Haberler

Apple’ın karma gerçeklik gözlüğü, xrOS ile birlikte geliyor.

Apple’ın karma gerçeklik gözlüğü, xrOS ile birlikte geliyor.
Apple'ın karma gerçeklik gözlüğü, xrOS ile birlikte geliyor.
0

Apple’ın AR ve VR platformu için işletim sistemini “reality OS” olarak adlandırdığı söylentileri çıkmıştı. Ancak Bloomberg Den Mark Gurman A göre, Apple, karma gerçeklik işletim sisteminin adını xrOS olarak yeniden adlandırdı. Şirketin karma gerçeklik gözlüğünü çıkarmaya yakın bir zaman olabileceğinin sinyallerini verdiği bildirildi. Peki, xrOS ne anlamına geliyor?

Apple’ın uzun bir süredir üzerinde çalıştığı VR veya AR gözlük (başlık) ürününde kullanacağı işletim sistemi xrOS, hem sanal hem de artırılmış gerçekliği kapsayan “extended reality”nin kısaltması.
Üç model üzerinde çalışılıyor.

Şirketin en az üç tür AR ve VR kulaklık üzerinde çalıştığı belirtiliyor. Kod numaraları; N301, N421 ve N602. N301’in yaz aylarında ticari marka başvurusunda ortaya çıkan kulaklık olan Apple Reality Pro olduğu söyleniyor. Bu kulaklığın 2023’te tanıtılabileceği ve Meta Quest Pro ile kıyaslanacak bir karma gerçeklik modeli olması dikkatle bekleniyor. N602’nin ikinci nesil sürüm olması ve iki versiyon seçeneğide (daha gelişmiş donanım ve daha uygun fiyatlı bir alternatif) sunması bekleniyor. Son olarak da, N421’in başlıktan daha çok akıllı gözlük (muhtemelen Apple Glass) olması bekleniyor.

Tahmini fiyat 3000 dolar!

Apple’ın karma gerçeklik başlığının çift 4K OLED ekran, dış kısımda noktalı 15 kamera modülü, göz takibi ve el hareketleri desteğiyle gelebileceği ifade ediliyor. Halen geliştirilme aşamasında olan bu ürünün 3000 dolar seviyesinde bir fiyatla çıkacağı tahmin ediliyor.

Yorum Yap