1. Ana Sayfa
  2. Tüm Haberler

Attığı tweet yüzünden 34 yıl hapis cezası aldı!

Attığı tweet yüzünden 34 yıl hapis cezası aldı!
Attığı tweet yüzünden 34 yıl hapis cezası aldı!
0

Twitter güncel olarak sosyal medyanın en popüler uygulamalarından biri. Kullanıcılar düşüncelerini Twitter üzerinden paylaşabiliyor. Fakat bazen atılan tweet’ler kullanıcıların başını büyük derde sokabiliyor; tıpkı 34 yaşındaki Arabistanlı kadının aldığı ciddi hapis cezası gibi.

Suudi kadın paylaştığı tweet nedeniyle mahkum oldu

Suudi bir kadın, Twitter hesabı üzerinden aktivistleri retweetlediği ve kadınların araba kullanma hakkını savunan paylaşımlar yaptığından dolayı 34 yıl hapis cezasına çarptırıldı. İngiltere’deki Leeds Üniversitesi’nde doktora yapan kadın, tatil yapmak için Suudi Arabistan’a döndükten hemen sonra Ocak 2021’de gözaltına alınmıştı.

Attığı tweet yüzünden 34 yıl hapis cezası aldı!

Shehab, krallıktaki siyasi mahkumların serbest bırakılması için çağrıda bulunan ve sürgünde yaşayan Suudi aktivistlerin tweet’lerini yeniden paylaşması nedeniyle sosyal medyayı “kamu düzenini bozmak, devletin güvenlik ve istikrarını bozmak” için kullanmasından dolayı altı yıl hapis cezasına çarptırıldı.
Daha sonrasında ise savcılar, Suudi siber suç ve terörle mücadele yasaları gereği daha ağır bir ceza verilmesi için Shehab’ın davasında temyiz başvurusunda bulundular. Temyize gittikten sonra Suudi kadının cezası 34 yıla kadar çıkarıldı.
Verilen cezanın Suudi Arabistan’daki bir kadın hakları aktivisti için bilinen en uzun ceza olduğunu düşünülüyor. Bu uzun süreli cezanın Suudi Arabistan’daki aktivistlere bir uyarı niteliği taşıdığı ifade ediliyor. Verilen ağır cezanın nedeni olarak Arabistan veliaht prensi Mohammed bin Salman’ın sert ve katı kuralları gösteriliyor.
Twitter’dan konu ile alakalı herhangi bir açıklama yapılmamışken, Mohammed bin Salman’ın Twitter’ı sahip olduğu büyük hisse nedeniyle kontrol altında tuttuğu düşünülüyor.

Yorum Yap