1. Ana Sayfa
  2. İş Dünyası

Audi, Formula 1’deki partnerinin Sauber olacağını duyurdu.

Audi, Formula 1’deki partnerinin Sauber olacağını duyurdu.
Audi, Formula 1'deki partnerinin Sauber olacağını duyurdu.
0

Audi, geçtiğimiz Ağustos ayında 2026 sezonundan itibaren motor tedarikçisi olarak Formula 1’e dahil olacağını duyurmuştur. Şirket o dönem kiminle iş birliği yapacağını açıklamamıştı fakat İsviçre merkezli Sauber ile adı anılıyordu.

Yapılan açıklamaya göre taraflar arasında imzalar atılmış durumda. Sauber, 2026 sezonundan itibaren Alman üreticinin fabrika takımı olacaktır. Aynı yıl Formula 1’de yeni regülasyonlar devreye girecek ve en önemli değişimlerden biri tamamen sürdürülebilir yakıtlara geçiş olacaktır. Mevcut araçlarda kullanımı %10 civarlarında. Audi, 2026 regülasyonlarına yönelik yeni güç ünitesinin Formula 1 test aracındaki ilk testlerine 2025’te başlayacaklarını söylendi.

Audi, Formula 1'deki partnerinin Sauber olacağını duyurdu.

2026’da ayrıca motorlardaki elektrik desteğinin de şimdiki seviyelere göre %50’ye kadar artırılması gerekecektir. Ana motor olarak ise turboşarjlı 1.6 litre V6 kullanımına devam edilmesi planlanıyor. Audi, iki ay önceki açıklamasında bu değişikliklerin Formula 1’e dahil olma kararında büyük rol oynadığını belirtmiştir. Audi, Formula 1 partneri Sauber’den hisse alacağını doğruladı fakat bu konuda henüz detaylar vermedi.
Motorsport’a göre Sauber, 2023 yılında Alfa Romeo adı altında yarışmaya devam edecektir. 2024 ve 2025’te ise yeniden Sauber adını kullanmaya devam edecek. Şirket, 2026’da Audi ile anlaşması devreye girene kadar bu yıllarda Ferrari güç ünitesi kullanmaya devam edecektir.

Yorum Yap