1. Ana Sayfa
  2. Tüm Haberler

B2B Şirketleri Pazar Payını Nasıl Artırabilir?

B2B Şirketleri Pazar Payını Nasıl Artırabilir?
b2b-şirketler pazar payını nasıl arttırabilir
0

İşletmelerin işletmelere satışını sunduğu hizmet, ürün ile hammadde faaliyet gösteren tüm işletmelerin kazancı anlamına gelmektedir. Bu anlamda B2B olarak tanımlanan Business to Business avantajı olduğu kadar dezavantajı olan bir pazarlama yöntemi olmaktadır. Ancak kazanç ile avantajlarının üstünlüğü bu yöntemin seçilmesinde önemli olmaktadır.
Tedarik ve tedarik, karlı bir şekilde çalışması için ihtiyaç duyduğu malları ve malzemeleri satın alan bir işletmeyi ifade eder. Uygun maliyetli satın alma, birçok işletme için devam eden bir zorluktur. Daha büyük organizasyonlarda, birden fazla departman ve lokasyon, farklı tedarikçilerle farklı bütçelere ve anlaşmalara sahip olabilir.
Çevrimiçi tedarik ve tedarik siteleri, daha büyük işletmelere ve kamu sektörü kuruluşlarına önceden onaylanmış, önceden fiyatlandırılmış mal ve hizmet listeleri sağlar. Bu tedarik sitelerinden birine kaydolursanız, şirketiniz dünyanın en büyük şirketlerinden bazılarındaki alıcılar ve belirleyiciler tarafından anında görülebilir.
İşletmelerin talep ettiği B2B işini yürütmek birçok zorluk sunmaktadır. Ancak gelirleri ve pazar payını en üst düzeye çıkarmanın yolları vardır. Bunun için atacağınız adımlar;

Anahtar kelime hedefli pazarlamayı kullanın.

B2B işletmeleri, yüksek kaliteli web sitelerine ve yüksek sıralamalı arama motoru sonuçlarına öncelik verir. Web sitenizin sıralama potansiyelini en üst düzeye çıkarmak için, rekabetinizin gözden kaçırıyor olabileceği hedefli anahtar kelimeler kullanın.
Örneğin, SEO pazarlama platformu Ahrefs’e göre “işletme kredisi” terimi için rekabet eden bir komisyoncuysanız, sitenizin arama sonuçlarının ilk sayfasına girme şansına sahip olması için üçüncü taraf sitelerden geri bağlantıya ihtiyacı olacaktır. “Küçük işletme kredisi”, “işletme kredisi hesaplayıcısı” ve “başlangıç ​​işletme kredisi” gibi işinize yarayabilecek 640’tan fazla ilişkili “işletme kredisi” anahtar kelimesi vardır. Sitenize trafik çekmek ve zaman içinde Google’da sitenizin durumunu oluşturmak için rekabeti daha az olan etkili terimler kullanmayı denenmesi gerekir.

b2b-şirketler pazar payını nasıl arttırabilirDoğrudan pazarlama kampanyalarını deneyin.

Satış ekibinizin olası satışlar oluşturmasına yardımcı olmak için, hedeflediğiniz şirket türlerinde karar vericilerin e-posta listelerini oluşturmayı veya satın almayı düşünün. Bunun için profesyonel yazılımlar, e-posta pazarlama kampanyaları ve takibi sorunsuz hale getirebilir. Şirketinizi ve bunun diğer müşterilere nasıl yardımcı olduğunu tanımaları için ayda bir kez karar vericilerle iletişim halinde kalın. Zamanla, aşinalık ve güven yaratacaksınız ve bu kampanyalar güçlü, kapatılabilir, gelen potansiyel müşteriler oluşturmaya başlayacaktır.

Potansiyel müşteri yaratma web sitelerini kullanın.

Her tür B2B şirketi için uygun olmasa da, müşteri adayı web siteleri, çok çeşitli ticari mal ve hizmetler hakkında ayrıntılı alıcı kılavuzları oluşturur. Bu siteler, ziyaretçilerin tedarikçilerden iki veya daha fazla fiyat teklifi almasını ve ardından bu müşteri adaylarını tam nitelikli B2B şirketlerine satmasını sağlar. Bir satış temsilcisi bu potansiyel müşterilere ulaştığında, müşterinin bütçesini, ihtiyaçlarını ve zaman çerçevesini zaten bilmektedirler.
Potansiyel müşteri yaratma siteleri iki potansiyel müşteri türü sunar: yalnızca sizin aldığınız özel müşteri adayları ve sizin ve diğer şirketlerin satış yapma şansına sahip olduğunuz paylaşılan müşteri adayları.

b2b-şirketler pazar payını nasıl arttırabilir

B2B’ye özel satış ve pazarlama

B2B pazarlamanın anahtarı, bir işletmenin alt satırına değer katarak yatırım getirisi elde etme olasılığınızı artırmaktır . Çözümünüz iş süreçlerini daha uygun maliyetli ve verimli hale getiriyorsa, bu noktaları tanıtın. Hizmetiniz bir web sitesine gelen trafiği veya dönüşüm oranlarını artırıyorsa, ek gelir için bu avantajları vurgulayın.
Tüm ticari satın almaların ardındaki temel motivasyon kârı arttırmaktır. Ürün ve hizmetinizin müşterilerinizin kârlılığını nasıl artırabileceğini gösterirseniz, büyük olasılıkla bunu bir karar vericiyle tartışma fırsatınız olur.
Önemli ticaret stratejileri sizleri rakiplerinizin önüne geçirmektedir. Bu anlamda ilk sıralarda yer alabilmek için internet ile dijital bir devrim gerçekleştirmeniz şirketinizin önünü açan anahtar olur. Bu anlamda alacağınız teknik hizmetler ve destekler doğru adreslerden yapılması gerekir.

B2B nedir?

İşletmeler arası modelde, işletmeler ve kuruluşlar mal ve hizmet alışverişinde bulunur. Örnek olarak belirtilirse bir şirket, bir ürünü üretmek için gereken hammaddeleri sağlamak için başka bir işletmeyle sözleşme yapabilmektedir.
Başka bir işletmenin raflarını hammadde ve diğer ürünler ile stoklamak için bir başkasından ürün satın alması gerekebilirken, diğer şirketler ürünlerini ve hizmetlerini tanıtmak, operasyonlarını sigortalamak, logolarını tasarlamak veya web sitesi içeriği yazmak için işletmeleri işe almaktadır. Bu çerçevede tüketiciler, B2B işlemlerinde doğrudan bir faktör değildir, ancak B2B şirketlerinin birlikte çalışmasının kritik bir bileşeni olmaktadır.
Ürün, hizmet ve hammadde ile tedariklerin elde edilmesinde B2B tek iş modeli değildir. Bu anlamda ürün ve hizmet işletmeden tüketiciye yada doğrudan tüketicilere satılması modellerden bir diğeri olmaktadır.
Bazı şirketler karma bir B2B ve B2C modeline sahiptir. İşletmeler ve tüketiciler hem ürünlerini hem de hizmetlerini kullanabilir veya işletmeler ile tüketiciler için özel olarak ayrı ürün versiyonları ile aralıkları olabilmektedir.
Küresel ekonomide B2B pazarlama yöntemini seçen ve yerinde uygulayan ve günümüzün en güçlü şirketleri bulunmaktadır. Özellikle Google ile internet dünyasında yer edinen büyük bir şirketin bu yöntemi kullandığından bahsetmek sizlere önemli ipuçları verebilir.

Yorum Yap