1. Ana Sayfa
  2. Tüm Haberler

Bentley Mulliner Batur tanıtıldı: Yalnız 18 tane üretilecek.

Bentley Mulliner Batur tanıtıldı: Yalnız 18 tane üretilecek.
Bentley Mulliner Batur tanıtıldı: Yalnız 18 tane üretilecek
0

-Bentley, pek çok marka gibi tamamen elektrikli araçlara geçiş yapmaya hazırlanıyor fakat içten yanmalı motorlu (ICE) otomobillerden de daha vazgeçmiş değil. Şirket bu duruşunu bir kez daha ortaya koydu ve marka tarihinin en güçlü otomobilini açıkladı.

Bentley Mulliner Batur, hangi özellikleri sunuyor?

Bentley Mulliner Batur olarak isimlendirilen model, şirketin bilindik 6.0 litre W12 çift turbo motorunun daha güncel bir versiyonunu kullanıyor. Yeni emme manifoldu, güncellenen turboşarjlar, daha büyük soğutucular ve bunun gibi çeşitli modifikasyonlar eklenen ve titanyum egzoz ile kombine edilen motor 740 PS güç ve 1000 Nm tork üretmekte.
Bentley Mulliner Batur’un performans değerleri daha açıklanmadı ancak Continental GT Speed modelinden 80 hp güç ve 100 Nm tork fazlası olduğunu bilmekteyiz. Fikir üretmek açısından söz konusu modelin 0-100 km/s hızlanmasına 3.5 saniyede ulaştığına ve 335 km/s son hıza sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Bentley Mulliner Batur tanıtıldı: Yalnız 18 tane üretilecek

Mulliner Batur’un diğer özellikleri arasında 8 ileri çift kavramalı otomatik şanzıman, tork yönlendirme, arka aks yönlendirme , elektronik sınırlı kaydırmalı diferansiyel, adaptif havalı süspansiyon ve elektrikli aktif denge kontrol sistemi ve daha pek çok özellik yer alıyor. Bununla beraber önde on pistonlu kaliper ve 440 mm disklerden, arkada ise dört pistonlu kaliper ve 410 mm disklerden güç alan karbon fiber takviyeli silisyum karbür (CSiC) fren sistemi de önemli özellikler arasında.

Tasarımsal olarak baktığımızda, Mulliner Batur’un içten yanmalı motora sahip olsa da farklı tasarımıyla markanın elektrifikasyon sürecini ortaya çıkardığını söylemek mümkün. Örnek vermek gerekirse, daha dik bir şekilde alçağa konumlandırılan büyük ön panjur, bu noktada Mulliner Batur’un dikkat çekici özelliklerinden bir tanesi oluyor. Ayrıca yanlarındaki ince farların da Mulliner Bacalar modelindeki aydınlatmaların güncellenmiş hali olduğu belirtiliyor.

Bentley Mulliner Batur tanıtıldı: Yalnız 18 tane üretilecek.

Arkaya doğru ilerlediğimizde ise coupe stili, güçlü omuz çizgisi ve bu modele özgü 22 inçlik beş kollu jantlarıyla dikkat çeken Bentley Mulliner Batur’da ince LED stoplar, aktif arka spoyler, büyük egzoz çıkışlarıyla beraber siyah arka difüzör gibi detaylar da göze batıyor. Bu modelin iç mekanı tamamen kişiselleştirilebilir şekilde tasarlanmıştır. Müşteriler, doğal lifli kompozitlerden ahşap malzemelere kadar çok sayıda tercihte bulunabiliyor. Bu da yeterli gelmezse, bazı kontroller 18 ayar altın şeklinde 3D yazıcıda basılabiliyor.

Bu modelden sadece 18 adet üretilecek ve ortalama 2 milyon dolarlık başlangıç fiyatına rağmen tamamı satılmış durumda. Müşteri kendi aracıyla ilgili tüm tercihleri yapmasıyla beraber el yapımı üretim süreci başlıyor ve bu sürecin tamamlanması için birkaç ay gerekiyor. Bentley, ilk teslimatı 2023’ün ortasında yapmayı hedefliyor.

Yorum Yap