1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

Bill Gates tüm servetini bağışlıyor!

Bill Gates tüm servetini bağışlıyor!
0

Bill Gates, tüm servetini, kendisinin ve eski eşinin hayata geçirdiği bir hayır kurumu olan Bill and Melinda Gates Vakfı’na vermeyi planladığını açıkladı ve sonunda dünyanın en zenginler listesinden “düşeceğini” söyledi.
Forbes dergisine göre, Gates’in serveti 118 milyar dolar, Bloombereg’e göre ise bu değer 113 milyar olan Bill Gates , bu servetle ile dünya en zenginleri sırlamasında dördüncü sırada bulunuyor.

bill-gates

Gates, Twitter hesabından yaptığı açıklamada pandemi, Ukrayna savaşı ve iklim krizi gibi son dönemde yaşanan küresel sorunlara değinerek, 20 milyar dolar bağışladığını duyurdu.

Bu bağışla birlikte Gates şu sözleri sarfetti:

  • “Geleceğe bakarken, servetimin neredeyse tamamını vakfa vermeyi planlıyorum. Dünyanın en zengin insanları listesinden aşağıya inecek ve sonunda düşeceğim.”
  • “Kaynaklarımı, acıları azaltma ve yaşamları iyileştirmede en etkili yöntemlerle topluma geri verme yükümlülüğüm var. Umarım büyük zenginlik ve ayrıcalık sahibi diğer kişiler de bu noktada adım atarlar.”

Ayrıca Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada Bill and Melinda Gates Vakfı’nın büyük yatırımcı ve destekçisi olan, ünlü milyarder Warren Buffet’a katkılarından dolayı teşekkür etti.

Bill and Melinde Gates Vakfı aktiviteleri nedir?

2020 yılında 49.8 milyar dolarlık varlığıyla dünyanın en büyük ikinci hayır kurumu olan Bill and Melinda Gates, sıtma gibi hastalıkları ortadan kaldırmak veya çözümler bulmak , eğitimi iyileştirmek ve kötü sağlık koşullarıyla mücadele etmek amacıyla çeşitli ülkelerde çalışma yürütüyor.

Yorum Yap