1. Ana Sayfa
  2. Tüm Haberler

Büyük Hadron Çarpıştırıcısı enerji krizi nedeniyle durdu.

Büyük Hadron Çarpıştırıcısı enerji krizi nedeniyle durdu.
Büyük Hadron Çarpıştırıcısı enerji krizi nedeniyle durdu.
0

Avrupa Nükleer Araştırma Örgütü (CERN), Avrupa’da enerji tasarrufu sağlamak amacıyla 28 Kasım’da Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’nı (LHC) ilk planlanan tarihten iki hafta önce durdu CERN’in en yoğun dönemlerinde yakınında bulunduğu Cenevre’ye güç sağlamak için gereken enerjinin yaklaşık üçte birini tükettiğine dikkat çekilmekte. Araştırma kuruluşu ayrıca tesisin faaliyetlerinin 2023 yılında yüzde 20 oranında azalttığını belirtti.

Daha önce CERN yetkilileri LHC’nin enerji sıkıntısı nedeniyle erken kapatılacağını açıklamıştır. Bilim insanları “Bulunan küresel enerji arzı ve maliyet krizi ışığında ve sosyal sorumluluğunun parçası olarak CERN, 2022 ve 2023 yıllarında laboratuvarın enerji tüketimini önemli ölçüde azaltacak önlemler alınacaktır” açıklamasında bulundu.

Büyük Hadron Çarpıştırıcısı enerji krizi nedeniyle durdu.Bakım çalışmalarının ardından yeniden açılmıştı.

Büyük Hadron Çarpıştırıcısı Fransa-İsviçre sınırında, yerin 100 metre altında bulunmakta. Protonların hızlandırılabildiği ve çarpıştırılabildiği 27 kilometrelik halka şeklinde bir tünel olarak inşa edilmiştir. LHC geçtiğimiz yıllarda bakım ve modernizasyon çalışmaları için kapatılmış, 22 Nisan’da üç yıllık bir aradan sonra araştırma çalışmaları için yeniden hizmete açılmıştır.

Yorum Yap