1. Ana Sayfa
  2. Tüm Haberler

BYD, Almanya’da yeni elektrikli otobüs platformunu ve iki elektrikli kamyonu tanıttı.

BYD, Almanya’da yeni elektrikli otobüs platformunu ve iki elektrikli kamyonu tanıttı.
BYD, Almanya'da yeni elektrikli otobüs platformunu ve iki elektrikli kamyonu tanıttı
0

Çinli otomotiv üreticisi BYD, Hannover’daki ticari araç fuarında Avrupa pazarına yönelik yeni ürünlerini tanıttı. Bunların aralarında tamamen yeni eBus Blade platformu, iki elektrikli kamyon ve bir elektrikli otobüs dikkat çekiyor.

Elektrikli kamyonlardan başlayacak olursak, bu kamyonlar BYD ETM6 ve ETH8 olarak adlandırılıyor. Küçük olan 7.5 tonluk kamyon daha çok şehir içi teslimat amacıyla hazırlanmış ve yaklaşık 4 ton yük taşıma kapasitesine sahip. Bu kamyonda 150 kW elektrik motoru ve 126 kWsa kapasiteye sahip lityum demir fosfat batarya yer alıyor. Tam yüklü halde 200 km menzil sunduğu söylenen ETM6, 120 kW’a kadar hızlı şarj desteğine de sahip.

BYD, Almanya'da yeni elektrikli otobüs platformunu ve iki elektrikli kamyonu tanıttı

BYD ETH8 ise 19 tonluk dev bir elektrikli kamyon. Tasarımı küçük kardeşi ETM6 ile benzer ancak öndeki X şekline benzeyen tasarım teması, parlak krom şerit ve yan taraftaki hareketli çizgileriyle daha modern bir görüntüye sahip olduğunu söyleyebiliriz. Ne yazık ki ETH8’in teknik özellikleriyle alakalı henüz hiçbir açıklama yapılmadı.
BYD’nin fuardaki en dikkat çeken tanıtımlarından biri de yeni eBus Blade platformu oldu. İsminden de anlayabileceğimiz üzere bu platform, BYD’nin kendi geliştirdiği bıçak bataryaların ve ‘cell to pack’ teknolojisinin elektrikli otobüslerde kullanılmasına imkan sağlıyor. Lityum demir fosfat kimyasının kullanıldığı bu bataryaların alışılmış bataryalara göre yüzde 50’ye varan oranda daha kompakt ve daha sağlam olduğu belirtiliyor.

Bu sayede, günümüz elektrikli otobüslerinde pillerin tavana yerleştirilmesi popüler bir çözüm olarak dikkat çekerken BYD’nin yeni platformunda piller otomobillerde olduğu gibi zeminde yer alacak. Bunun da alışık olduğumuz şasilere göre sertliği önemli ölçüde artıracağı belirtiliyor. Ayrıca, alandan tasarruf sağlanması ile beraber pillerin daha yüksek enerji yoğunluğuna sahip olması sayesinde hem ağırlıktan tasarruf sağlanacak hem de daha uzun menzil elde edilecek.

BYD, Almanya'da yeni elektrikli otobüs platformunu ve iki elektrikli kamyonu tanıttı

Son olarak, BYD’nin yeni nesil 12 metrelik elektrikli otobüsü de fuarda sergilenen ürünler arasında yer aldı. Bu otobüste de yukarıda sözünü ettiğimiz platformdan farklı olarak piller tavana konumlandırılmış durumda. Otobüsün en üst versiyonunda 422 kWsa batarya paketi yer alıyor ve bunun 450 kilometreye kadar sürüş menzili sunacağı belirtiliyor.

Yorum Yap