1. Ana Sayfa
  2. Tüm Haberler

Çin, araçların havada süzüldüğü mıknatıslı otoban geliştirdi: Trafik sorunu çözülebilir!

Çin, araçların havada süzüldüğü mıknatıslı otoban geliştirdi: Trafik sorunu çözülebilir!
Çin, araçların havada süzüldüğü mıknatıslı otoban geliştirdi: Trafik sorunu çözülebilir!
0

Çinli araştırmacılar, yüksek güçlü mıknatıslarla donatılmış bir yol testi yaptı. Test anında 230 km hıza ulaşan otomobil, mıknatıslar sayesinde 35 mm kadar yerden yükselerek daha da hız kazandı. Bilim insanları, bu yöntemin enerji kullanımından tasarruf sağlayacağına inanıyor.

Çoğumuz küçüklüğümüzden beri gökyüzünde uçan arabaları göreceğimize inanıyoruz. Son zamanlarda uçan arabalarla ilgili yapılan çalışmalar günden güne umut vermeye devam ediyor. Geçtiğimiz senelerde üretilen AirCar isimli uçan araba Slovakya’da 35 dakikalık bir uçuş yapmıştı. Bu araç geçtiğimiz aylarda ise uçuşa elverişlilik sertifikası aldı.

Çin, araçların havada süzüldüğü mıknatıslı otoban geliştirdi: Trafik sorunu çözülebilir!Çin, maglev otoyolu inşa etmek istiyor.

Çinli bir gazeteci tarafından gönderilen bir tweet’te mıknatıslarla donatılmış bir yolda seyahat ederken hızlanan ve hızlandıkça havada süzülen bir arabanın videosu viral oldu. Çinli araştırmacılar, bir pistin 8 km’lik bölümünü güçlü mıknatıslarla doldurdu. Yapılan testlerde bir araba yerden 35 mm kadar yükseldi ve daha da hızlanarak saatte 230 km hıza kadar ulaştı.

Bu denemelerdeki temel amaç maglev trenlerden sonra manyetik levitasyon teknolojisi entegre edilmiş bir otoyol inşa etmek. Yani Çin, tıpkı trenlerde olduğu gibi otomobillerin de mıknatıslarla dolu bir yolda hızlı bir şekilde, yüksek hızlarda ilerleyip trafik sıkışıklığı, güvenlik gibi sorunların ortadan kalkmasını hedefliyor.
Bilim insanları, araçlar için manyetik kaldırma kuvveti gücünü kullanmanın yani güçlü mıknatıs kullanımının enerji kullanımını azalttığını duyurdular. Aynı zamanda bu sistem araçların menzilini de artırabilirken daha uzun ömürlü olmalarını da sağlıyor.

Ekip lideri olan Deng Zigang, bir sonraki adımlarının ilk maglev otomobilinin geliştirilmesine odaklanmak olduğunu belirtti. Bu testin, Çin’de maglev otomobillerin gelişimi için büyük önem taşıdığı düşünülüyor.

Yorum Yap