1. Ana Sayfa
  2. Tüm Haberler

Çin’deki iPhone sahiplerine AirDrop kısıtlaması.

Çin’deki iPhone sahiplerine AirDrop kısıtlaması.
Çin'deki iPhone sahiplerine AirDrop kısıtlaması.
0

Çin’deki kullanıcılar, geçtiğimiz gün yayınlanan iOS 16.1.1 güncellemesini yükledikten sonra bir sürpriz ile karşılaştı. Apple cihazları arasında dosya paylaşımını kolaylaştıran AirDrop a süre sınırının geldiği anlaşıldı. AirDrop ayarı “Herkes için” olarak ayarlanmışsa 10 dakika sonra otomatik olarak sadece Kişilere dönüyor.

AirDrop kısıtlaması neden getirildi?

Çin’deki iPhone kullanıcıları, bu özelliği beğendiğini ifade ederek “İnsanlar AirDrop u kapatmayı unutabiliyor, tanınmayan kişilerden dosya paylaşım isteği gelebiliyor.” diyor. Bazıları ise bu değişikliği Apple’ın Çin’deki son olaylara yanıtı olarak görüyor.
Bluetooth düşük enerji ve Apple cihazlar arası kablosuz ağ teknolojisini kullanan AirDrop, Çin’de iletişim için sansürün uygulandığı birkaç iPhone uygulamasından biri. Bu sebeple insanlar, siyasi açıdan hassas içerikleri paylaşmak için de bu özelliği kullanıyor. Apple’ın istenmeyen dosya paylaşımını azaltmak için bu değişikliği yaptığı ifade ediliyor.

Apple, AirDrop getirilen AirDrop için varsayılan ayar “Yalnızca Kişiler” ve kullanıcının herkesten dosya alabilmesi için ayarı elle değiştirmesi gerek.

Yorum Yap