1. Ana Sayfa
  2. Tüm Haberler

Çin’deki yarasalarda COVID-19 gibi virüsler bulundu.

Çin’deki yarasalarda COVID-19 gibi virüsler bulundu.
Çin'deki yarasalarda COVID-19 gibi virüsler bulundu.
0

Yunnan Enstitüsü’ndeki araştırmacılar yarasalarda insanlara bulaşabilen beş ‘endişe verici’ virüs buldu. Çalışmanın ön baskısı bioRxiv arşivinde paylaşıldı.

Tüm virüsler zoonotiktir, yani bir türden diğerine bulaşması mümkün. Genel olarak, bu tür patojenler insanlar için risk oluşturmakta. Araştırmacılar, virüslerden biri olan BtSY2’nin SARS-CoV-2 (COVID-19) ile benzerlikler taşıdığını ve bu nedenle hayvandan insana bulaşma olasılığının daha yüksek olduğunu belirtiyor.
Araştırmada “SARS-CoV-2’ye benzer yeni bir rekombinant koronavirüs de dahil olmak üzere, insanlar veya çiftlik hayvanları için patojenik olabilecek beş virüs türü keşfettik. Çalışmamız türler arası virüs bulaşmasının yaygınlığını vurgulanıyor” ifadeleri yer almakta.

Çin'deki yarasalarda COVID-19 gibi virüsler bulundu.

Aynı kişiye birden fazla virüs bulaşabilir.

Araştırmacılar, Çin’in güneyindeki Yunnan eyaletinde 15 türden 149 yarasanın rektumundan örnekler toplandı. Çalışmaları sırasında beş virüsün DNA’sını dizilemeyi başardı. Endişe verici olan, bir kişiye aynı anda birden fazla virüsün bulaşabilecek olmasıdır.

Uzmanlar, virüs salgınlarının çoğunun yarasalarla temas eden insanlar veya evcil hayvanlardan kaynaklandığını belirtiyor. Bilim insanları gelecekteki salgınları önlemek için virüsler üzerinde daha fazla çalışma yapılması konusunda hemfikirdir.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap