1. Ana Sayfa
  2. Dijital

Çin’in kısıtlamaları Apple’a 6 milyon iPhone 14 Pro modeline mâl olabilir.

Çin’in kısıtlamaları Apple’a 6 milyon iPhone 14 Pro modeline mâl olabilir.
Çin'in kısıtlamaları Apple'a 6 milyon iPhone 14 Pro modeline mâl olabilir.
0

Foxconn’un Çin’deki fabrikasında ağırlıklı olarak iPhone 14 Pro ve Pro Max modellerinin üretimini yapıyor. Fabrikayı ve 200.000 çalışanını “kapalı döngüye” sokan bir Covid salgınının ardından fabrikadaki operasyonlar Ekim ortasında kesintiye uğramaya başlamıştır. Sorunların çözülememiş olması Apple’ın bu modellere erişimini kısıtlamakta.

20 bin işçinin yerinde karantinaya alındığı ifade ediliyor. Ayrıca, işçilerin kitlesel iş bırakmalarına yol açan gıda kıtlığı raporları da mevcut. Bloomberg, maaş ve karantina uygulamalarına isyan eden çalışanların yeni çalışanlarla değiştirildiğini belirtildi. Hatırlayacağınız gibi Foxconn fabrikasından çitlerin üzerinden atlayarak kaç çalışanlar da gündeme gelmiştir. Firma tam zamanlı işçilere Aralık ve Ocak ayları boyunca fabrikada kalmaları için ayda 1.800 dolara varan ikramiyeler sunmaya başlamıştır.

Çin'in kısıtlamaları Apple'a 6 milyon iPhone 14 Pro modeline mâl olabilir.iPhone 14 Pro üretimi sıkıntıya girdi.

Öte yandan iPhone 14 serisi zorlu dönemlerden geçiyor gibi görünmekte. Küresel ekonomik gerileme nedeniyle pahalı teknoloji ürünlerine olan taleplerde düşüş yaşanmaktadır. Bunun sonucunda Eylül ayında piyasaya çıkan iPhone 14’ün üretim hedefi 90 milyondan 87 milyona çekilmiştir. Ekim ayında ise Apple’ın iki tedarikçisinden iPhone 14 Plus’ın üretimini yüzde 90 azalmasını istediği söylentileri gündeme gelmiştir.

Yorum Yap