1. Ana Sayfa
  2. Girişim

Çipsiz e-deri tasarlandı! Akıllı saatleri tahtından edebilir mi?

Çipsiz e-deri tasarlandı! Akıllı saatleri tahtından edebilir mi?
Çipsiz e-deri tasarlandı! Akıllı saatleri tahtından edebilir mi?
0

Giyilebilir sensör teknolojisi hızla gelişmeye devam ediyor. Bir kişinin glikoz (şeker) seviyesini, kan basıncını veya kalp atış hızını ölçebilen bu sensörler, çok yakında elektronik deri şeklinde hayatımıza girecek. MIT’deki araştırmacılar ise ilk defa çipsiz ve kablosuz bağlantı kuran e-deri üretti.

Çipsiz elektronik deri, biyolojik sinyalleri kablosuz olarak iletiyor

Günümüzde giyilebilir teknolojik ürünlerinin birçok biyolojik sinyalli tespit edebiliyor. Örneğin, küçük pillerle çalışan Bluetooth destekli akıllı saatler kalp atışının hızını, kandaki oksijen seviyesini ve egzersiz istatistiklerini öğrenip tutabiliyor.
Fakat bu klasik çipler ve güç kaynakları; daha küçük, ince ve esnek formlar için büyük ihtimalle yetersiz kalacak. MIT araştırmacıları ise yerleşik çipe veya bataryaya ihtiyaç duymaksızın kablosuz iletişim kurabilen giyilebilir sensör üretmeyi başardı.

Çipsiz e-deri tasarlandı! Akıllı saatleri tahtından edebilir mi?

Scotch Bant (İskoç Bandı) olarak tanımlanan ve “e-skin” (elektronik deri) olarak isimlendirilen yeni giyilebilir sensör teknolojisi, yarı iletken bir filmden oluşuyor. E-derinin mekanik gerilmeye karşılık olarak elektrik sinyali üretebildiği ve ayrıca elektriksel dürtüye karşı mekanik titreşim yaratabildiği aktarıldı.
Altın tabaka ile üretilen yeni sensör, çift yönlü iletişim kuruyorabiliyor. Bu durum, biyolojik sinyalleri algılamasının ve kablosuz olarak iletebilmesinin önünü açıyor. Araştırmacılar, kalp atış hızını ya da terde bulunan tuz gibi belirlenen biyolojik sinyalleri tespit edebildiklerini açıkladılar.

MIT araştırmacısı Jun Min Suh verdiği demeçte, “Sodyum algılamasını gösterdik, fakat algılama zarını değiştirirseniz, glikoz veya stres seviyeleriyle ilgili olarak kortizol gibi herhangi bir hedef biyobelirteci tespit edebilirsiniz” dedi.

Yorum Yap