1. Ana Sayfa
  2. Dijital
Trendlerdeki Yazı

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital Pazarlama Nedir?
Dijital Pazarlama Nedir
0

Basitçe belirtmek gerekirse, çevrimiçi pazarlama olarak da adlandırılan dijital pazarlama, pazarlama hedeflerine ulaşmak için geleneksel pazarlama iletişimiyle entegre dijital medya, veri ve teknolojinin uygulanmasıdır. Bu geniş tanım içerisinde tanıtacağımız ve açıklayacağımız birçok hayati dijital pazarlama taktiği bulunmaktadır. Bu anlamda dijital pazarlamaya ilk adım atacakların dikkat etmesi gerektiği hususlar bulunmaktadır. Bunların başında destek almak ve doğru yerlerden hizmet almak olmaktadır.
İşletmelerin günümüzde etkin bir şekilde rekabet edebilmeleri için, işlerini ve pazarlama stratejilerini desteklemek için dijital pazarlamayı kullanmaları çok önemlidir. İster eğlence ister sosyal etkileşim ister yeni ürünler arıyor olalım, artık her birimiz her gün dijital medyayı kullanarak birkaç saat harcıyoruz. Pazarlama iletişimi programlarında görselde gösterilen doğru dijital taktiklere sahip olmayan işletmeler ve markalar, önemli çevrimiçi temas noktalarında tüketicileri etkileme fırsatlarını kaçırıyor.

Dijital Pazarlama Platformu

Günümüzün en popüler pazarlama planlama şablonu ve platformu güncellenerek yapılandırılmaktadır. Dijital medya ve teknolojinin kullanımındaki büyüme, satın alma kararları potansiyel olarak dijital pazarlama tarafından kullanılabilecek birçok temas noktasından etkilendiğinden, yeni müşteri yolculuklarına veya satın alma yollarına yol açmıştır.
Müşteri yaşam döngüsü görselimiz, potansiyel olarak ödenen, sahip olunan ve kazanılan dijital medya kanallarının veya çevrimdışı iletişim araçlarının müşteri yaşam döngüsü boyunca satın almaları nasıl etkileyebileceğini özetlemektedir.
Görseller, işletmelerin hedeflerine ulaşmak için en uygun her zaman açık dijital iletişimi kullanıp kullanmadıklarını veya yeterince yatırım yapıp yapmadıklarını gözden geçirebilecekleri bir durum boşluğu analizi kapsamında dijital pazarlama kullanımlarını denetlemelerine yardımcı olmayı amaçlamaktadır.
Günümüzde dijital pazarlamadan en iyi sonuçları almak için işletmelerin entegre edebileceği birçok çevrimiçi pazarlama kanalından bazılarını vurgulamaktadır. Sosyal medya ve SEO gibi bazı kanallar iyi bilinse de, deneyimlerimize göre, reklam ve e-posta yeniden hedefleme ve görselde gösterilen etkileyici sosyal medya gibi bazı potansiyel her zaman açık pazarlama tekniklerinin daha az kullanıldığını görüyoruz.
Bu açıklamanın ilerleyen bölümlerinde, dijital pazarlama kanallarının yönetimini en küçüğünden en büyüğüne kadar her işletmeyle alakalı altı ana kanala nasıl basitleştirebileceğinizi göstereceğiz.

ReklamcılıkDijital pazarlama nedir?

Özetle tanımlamak gerekirse; Dijital medya, veri ve teknolojiyi uygulayarak pazarlama hedeflerine ulaşmaktır. Bu kısa tanım bize, dijital pazarlamaya yapılan yatırımı belirlemesi gereken şeyin teknolojinin benimsenmesi değil, teknolojinin sunduğu sonuçlar olduğunu hatırlatır. Ürün seçimi, eğlence ve iş için dijital cihazların popüleritesine rağmen, gerçek dünyada hala çok fazla zaman harcadığımızı, bu nedenle geleneksel medya ile entegrasyonun birçok sektörde önemini koruduğunu da unutmamak gerekmektedir.
Uygulamada, dijital pazarlama, şirket web siteleri, mobil uygulamalar ve sosyal medya şirket sayfaları gibi, bu açıklayıcıda daha sonra tanıtılan farklı çevrimiçi iletişim teknikleriyle entegre olarak, çevrimiçi şirket varlığının farklı biçimlerini yönetmeye odaklanır . Bunlara arama motoru pazarlaması, içerik pazarlaması, sosyal medya pazarlaması, çevrimiçi reklamcılık, e-posta pazarlaması ve diğer web siteleri ile ortaklık düzenlemeleri dahil olmaktadır.
Başlıca anlatttığımız dijital pazarlamanın temelleri 2022’de de tam olarak uygulanabilirliğini koruyor, ancak her zaman fırsatlar sunan yeni yenilikler bulunmaktadır. 2022 dijital pazarlama özellikle takip ettiğimiz hususların başında gelmektedir. Son yıllarda dijital pazarlamacıların dijital pazarlamaya daha yapılandırılmış, stratejik ve veriye dayalı bir yaklaşım öğrenmelerine yardımcı olma konusunda uzmanlaşmıştır.

Dijital Pazarlamayı Tanımlayın

Dijitalin geleneksel pazarlamadan farklı iletişim teknikleri kullanmasına rağmen, nihai hedeflerinin pazarlamanın her zaman sahip olduğu hedeflerden farklı olmadığını belirtmekte fayda vardır. ‘Beğeniler’ veya takipçi sayısı gibi ‘özel ölçüler’e dayalı dijital hedefler belirlemek kolay olabilir. Bununla birlikte pazarlama, müşteri gereksinimlerini karlı bir şekilde belirlemek, tahmin etmek ve tatmin etmekten sorumlu yönetim sürecidir.
Bu tanım, pazarlamanın müşteriye odaklanmasını vurgularken aynı zamanda bu karlılığı elde etmek için diğer ticari faaliyetlerle bağlantı kurma ihtiyacını ima etmektedir. Yine de, dijital aktivite için çok önemli olan iletişimi vurgulamadığı için dijital aktivite ile ilgili olarak zayıf bir tanımdır. Böylelikle İnternet, müşterilerin ihtiyaçlarını ve isteklerini bulmak için pazarlama araştırması için kullanılabilir. Özellikle öngörü İnternet, müşterilerin bilgiye erişebileceği ve satın alma yapabileceği ek bir kanal sağlar. Bu talebi değerlendirmek, kaynak tahsisini yönetmede anahtardır.

Başarı Faktöründe Önemli Sorunlar

Memnuniyet önemli bir başarı faktörü, uygun kanal aracılığıyla müşteri memnuniyetini sağlamaktır. Bu da bazı gibi sorunları gündeme getirir. Bunlar;
Web sitesinin kullanımı kolay mı?
Site yeterli performans gösteriyor mu?
ilgili müşteri hizmetleri standardı nedir?
Fiziksel ürünler nasıl gönderiliyor?
Enflasyon sırasında dijital pazarlama, hem işletmeler hem de tüketiciler üzerindeki artan baskılar nedeniyle özellikle önemlidir. Daha fazlasını öğrenmek için bu anlamda danışmanlık desteği alınması gerekir.
​​Dijital pazarlamanızı enflasyona göre ayarlamak anlamına da gelmektedir. Belirli sektörlerde talebin azalmasıyla birlikte en büyük potansiyele sahip pazarlama faaliyetlerine öncelik vermek için hızla yeni alternatif yaklaşımlar oluşturmak hayati hale gelmektedir. Ancak araştırmamız, yüzde 7 küresel enflasyon oranları ışığında, pazarlamacıların yüzde otuz iki kadarının pazarlama stratejilerini uyarlamadığını veya henüz emin olmadığını göstermektedir.
​Pazarlamacıların iletişim stratejilerinin bir parçası olarak dahil etmek için öncelik vermesi gereken birçok çevrimiçi iletişim tekniği vardır. Pazarlamacılar yüksek düzeyde yatırımları tanımlamak için genellikle ücretli, sahip olunan ve kazanılan medyayı kullanmaktadır. Ancak belirli her zaman açık ve kampanya yatırımlarını seçerken altı belirli dijital medya kanalına başvurmak daha yaygın olmaktadır
Önceliklendirmeyi basitleştirmek için, bir sonraki görselde gösterilen altı dijital medya kanalında veya iletişim araçlarında bulunan ücretli, sahip olunan ve kazanılan teknikleri göz önünde bulundurulması gerekir. Bunun yanında güvenlik açısından dijital ortamlarda gerekli destek alınması gerekmektedir. Teknikleri bu şekilde birleştirmek, işletmelerin dikkate alması gereken önemli dijital iletişim tekniği sağlamaktadır. Ücretli medya için sınırlı bütçeye sahip şirketler, sahip olunan ve kazanılan tekniklere odaklanabilir.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap