1. Ana Sayfa
  2. İş Dünyası

Disney, abone sayısında Netflix’i geçti.

Disney, abone sayısında Netflix’i geçti.
Disney, abone sayısında Netflix’i geçti.
0

Disney rekabeti değiştiren üçüncü çeyrek raporunu yayınladı. Disney’in toplam abonesi, sektör lideri Netflix’i geçti.
Disney dijital yayın evrenindeki payını artırmaya devam ediyor. The Walt Disney Company çevrim içi servisleri, üçüncü çeyrek raporlarının sonuçlarına göre Netflix’i geçmeyi başardı.Disney Türkiye’de Disney+ adlı dijital platformu ile bilinse da dünya çapında çok daha kapsamlı markalarla yayın yapıyor. Disney+ ile birlikte Hotstar, Hulu ve ESPN+ ile yola devam eden dev şirket; dijital yayın platformlarının başında bulunan Netflix’i geride bıraktı.
Son çeyrekte 14,4 milyon Disney+ abonesini bünyesine alan platform, temmuz ayı itibarıyla toplam 152 milyondan fazla ücretli aboneye ulaştı.Disney+, Hotstar, ESPN+ ve Hulu ’dan oluşan Disney yayın servisleri, böylece dünya çapında 221 milyondan fazla aboneye sahip olmuş oldu. Son açıklanan rakamlarla beraber Disney servisleri, ikinci çeyrekte 221 milyon abone açıklayan ve abone kaybetmeye devam eden Netflix’in üzerine çıkmış oldu.

Disney

Disney, abone sayısında Netflix’i geçti.

Disney CEO’su: “Harika bir çeyrek geçirdik”.

Disney CEO’su Bob Chapek, yatırımcılara bilgi verdiği duyurularda hem yurt içi tema parklarında hem gerçek zamanlı spor yayınlarında ve yayın servislerinde yaşadıkları gelişmelerden bahsederek, “Harika bir çeyrek geçirdik,” ifadelerini kullandı. Öte yandan Disney+’ın yeni çeyrekteki üyelerinin çoğu Kanada ve ABD dışından gelmiş durumda. 14,4 milyon yeni aboneden sadece 100.000’i Kuzey Amerika’da yaşıyor. Platform, haziran ayında Türkiye’de de hizmet vermeye başlamıştı.

Netflix ve Disney

Disney, abone sayısında Netflix’i geçti.Disney Plus üyelik ücretlerine zam yaptı.

Üye artışlarının ardından şirket yeni fiyat politikasını da açıkladı. Reklamsız Disney+ aboneliği, aralık ayından itibaren ABD’de aylık 10,99 dolar, yıllık abonelik 109,99 dolar olacak. Disney Plus’ın ABD’deki üyelik ücreti şu an için 7,99 dolar. Disney+’ın reklamlı seçeneği ise aylık 7,99 dolar olacak.
Disney bünyesindeki Hulu kullanıcıları, eskiden olduğu gibi ekstradan 1 ila 2 dolar daha fazla ödeyerek Hulu içeriklerine ulaşımı sağlayabilicek.
Wall Street analisti Adam Crisafulli, Disney’in fiyat yükselişlerinin, yayın akışının düşük ücretlendirildiğiyle ilgili endüstri çapındaki algıyla uyumlu olduğunu açıkladı. “Belki de güncel haberlerin en olumlu yanı, Disney’in Disney Plus üyelik ücretini %38 oranında artırmasıdır. Bu, (Warner Bros Discovery’den) Zaslav’ın tüm endüstrinin yayın servislerine nasıl da düşük ücretler koyduğuna dair sözlerini destekliyor gibi görünüyor.” Üyeliklerdeki ücret artışının Türkiye’ye yansıyıp yansımayacağı şu an içinbilinmiyor. Netflix’in de reklamlı abonelik modeli üzerinde çalıştığı biliniyor.

Yorum Yap