1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

Doğadaki kimsayalları yok etmenin yolu bulundu!

Doğadaki kimsayalları yok etmenin yolu bulundu!
Doğadaki kimsayalları yok etmenin yolu bulundu!
0

Bilim insanları doğada sonsuza dek var olan kimyasalları yok etmenin güvenli ve uygun maliyetli bir yolunu bulmuş olabildiklerini açıkladılar. Günlük hayatımız da dahil her alanında bulunan bu kimyasallar oldukça zararlı olabiliyor.

PFAS veya polifloroalkil ve perfloroalkil gibi maddeler, yapışmaz teflon tavalar ve diş ipi dahil olmak üzere pek çok ev eşyasında bulunuyor. ABD Çevre Koruma Ajansı’na göre, bugün en az 12.000 bu tür madde bulunuyor. Hepsinin ortak özelliği var: organik kimyada bilinen en güçlü bağlardan biri olan karbon-flor omurgası. PFAS ile işlenmiş pişirme kaplarına yapışmazlık etkisini veren de bu. Fakat aynı özellik, bu maddeleri insanlar için oldukça zararlı hale getiriyor.

Doğadaki kimsayalları yok etmenin yolu bulundu!Doğada var olan kimsayalları yok etmenin bir yolu sonunda bulundu!

Moleküler bakımdan çok dayanıklı oldukları için PFAS, nesiller boyunca toprakta ve suda kalır. Bilim insanları, bunlara uzun süre maruz kalmanın kanser riskinin arttırmasına, bağışıklık sistemini azaltmasına ve çocuklar üzerinde gelişimsel etkilere yol açtığını kanıtladı. Araştırmacılar, PFAS’ı bu kadar inatçı yapan karbon-flor bağını kaldırmanın bir yolunu bulmak için yıllarını verdiler, fakat görünürde bir atılım olabilir.

Perşembe günü Science dergisinde yayınlanan çalışmada, Northwestern Üniversitesi ve Çin’den bir grup kimyager, kostikte kullanılmakta olan sodyum hidroksit ve dimetil sülfoksit adı verilen organik bir çözücünün bu kimsayalları yok etmede etkili olabileceğini keşfetti. Çalışmanın ortak yazarlarından Profesör William Dichtel, The New York Times’a, çözümün laboratuvar dışında etki etmesi için daha çok çalışılması gerektiğini söyledi.

Yorum Yap