1. Ana Sayfa
  2. Tüm Haberler

Dropshiping’le Nasıl Satış Yapılır?

Dropshiping’le Nasıl Satış Yapılır?
0

Stoksuz satış yönteminin trend tekniği olan Dropshiping özellikle sınırlı genel giderler nedeniyle birçok kişinin katıldığı bir çılgınlıktır. Dropshipper’lar genellikle, ürünü kendileri stoklamak zorunda kalmadan müşterilere ürün sattıkları bir model üzerinde çalışırlar.
Bunun tezahür şekli, bir dropshipper’ın satmak istediği bir ürünü seçmesi, onu stoklayan bir tedarikçi bulması ve ardından yeni ürünlerini müşterilerine yüksek bir fiyat karşılığında pazarlamaya başlamasıdır. Böylelikle Dropshipping, yeni ürünleri denemek isteyen ancak sonsuz stok satın alma, bir depoda saklama ve satılacağını umma stresiyle uğraşmak istemeyenler için harika bir envanter yönetimi çözümüdür.
Ancak kullanmanız gereken tek bir fiyatlandırma stratejisi yoktur. Göz önünde bulundurmanız gereken şey, işinizi yönetmenin size ne kadara mal olduğu, ürününüzü satın almanın size ne kadara mâl olduğu ve iade gibi şeyleri hesaba katmak olur.
Bazı insanlar, stoksuz satış sürecinizin en önemli parçası olarak doğru ürünü seçmenin reklamını yapar. Ancak gerçekten, fiyatlandırmanızı doğru yapmazsanız, o zaman seçtiğiniz ürün büyük ölçüde alakasız hale gelir. Çünkü sürdürülebilir bir işiniz olmaz.

Hangi ürünleri satıyorsunuz?

Hangi stoksuz satış fiyatlandırma stratejisini istediğinizi düşünmeden önce, hangi sektörde olduğunuzu ve ne satmayı planladığınızı net bir şekilde anlamanız gerekir.
Farklı endüstriler farklı şekillerde satılmaktadır. Örneğin, elektronik ürünler daha yüksek bir hacimde satılır. Ancak marjlar çok daha düşükken, ev dekor ürünleri için çok daha düşük bir hacimde satabilirsiniz.
Stoksuz satış karı nasıl hesaplanır?

Stoksuz satış kârınızı hesaplamanın basit bir yolunu istiyorsanız, aynı ürün için iki fiyat noktası arasındaki farkı bulmanız yeterlidir. Olduğu gibi, web sitenizde gösterilen fiyat ve ürünü satın aldığınız fiyat artı nakliye, iade, web sitesi bakımı gibi hususlar ile hesaplar ortaya çıkmaktadır.
Bu, ürünlerinizi ne kadar yüksek fiyatlandırırsanız karınızın o kadar iyi olacağına inanmanıza yol açabilir. Bazı ürünler için durum böyle olsa da, stoksuz satış endüstrisinin tamamına yansımaz. Bu nedenle, göz önünde bulundurmanız gereken bir dizi farklı stoksuz satış fiyatlandırma modeli ve yapısı vardır.
Stoksuz satış söz konusu olduğunda, kârınız için nakliye masraflarını hesaba katmanız gerekir. Çoğu durumda, sattığınız ürünler uluslararası dolaşım yaptığından ve nakliye süreleri uzun süreler alabilir. Birçoğu, fiyat konusunda iyi bir anlaşma yaptıklarına inanırlarsa, uzun nakliye sürelerini kabul edeceklerdir.
Bu nedenle birçok perakendeci, ürünlerine nakliye ücretini ekleyerek ücretsiz nakliye hizmeti sunmaktadır. Tahmin edebileceğiniz gibi, nakliye aslında ücretsiz değil, sadece ürünün fiyatına dahil ettiniz.

Ayrıca, nakliye ücreti ödemeden tedarikçilerden ürün arayabilirsiniz. Bu, nakliye fiyatını ürün fiyatına dahil etme ihtiyacını ortadan kaldırdığı ve marjlarınızı artıracağı için birçok dropshipper için kazançlı olabilir.

İndirimler

Birçok stoksuz satış yapan kişi, tanımlayıcı iş faktörü olarak indirimleri kullanır. Tüm fiyatlarını yüksek tutuyorlar ama özel kuponlar ve indirimler sundukları için müşteriye iyi bir anlaşma yapıyormuş gibi görünüyorlar. Ancak indirimleri başarılı bir şekilde sunmak için müşterilerinizin neye değer verdiğini bilmeniz gerekir.
İndirim yapacaksanız, yüksek fiyatlarla başladığınızdan emin olun. Ürünleriniz zaten olabilecekleri en düşük seviyedeyken indirim yaparsanız herhangi bir kar marjınız olmaz.

İadeler

İadeler, hem çevrimiçi hem de çevrimdışı alışverişin bir faktörüdür. Bu, özellikle satıcıların ürünlerin kalitesi üzerinde daha az kontrole sahip olduğu stoksuz satış endüstrisinde yaygındır.
İnsanlar eşyalarını iade etmek isterse, bunun gerçekleşmesi için maliyeti hesaba katmanız gerekir. Bazı satıcılar ücretsiz iade sunar, ancak bu maliyetin hesaba katılması gerektiği açıktır. Bunu, sahip olduğunuz getiri yüzdesine bakarak ve bunu satışların yüzdesi olarak ekleyerek oldukça kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

Markalı bir hizmet mi istiyorsunuz?

Birçok tedarikçi, ekstra bir ücret karşılığında ürünlerinizi markalayabilir. Bu, ürünlerinize paketlenmeden önce bir çıkartma eklemeyi veya pakete el ilanları eklemeyi içerebilir.
Eklenen bu ekstra ayrıntıların tümü, yalnızca bir stoksuz satış firmasından ziyade bir marka olarak sağlamlaşmanıza ve müşteri memnuniyetini ve bağlılığını artırmanıza yardımcı olacaktır. Ancak bu eklenen ekstraların bir maliyeti olduğunu unutmayın. Bu nedenle, sizin için finansal olarak uygun olup olmadığını düşünmenizde fayda var. bu yaklaşımı benimseyin.

Rakipler

Satış için seçtikleri yöntem olarak stoksuz satış kullanan kişi sayısıyla, çeşitli kanallarda çok sayıda rakiple uğraşmak zorundasınız. Kendinizi pazarın dışında fiyatlandırmadığınızdan emin olmak için rakiplerinizin benzer ürünler için ne kadar ücret aldığını takip etmek iyi bir fikirdir.
Ürünlerinizi rakipleriniz kadar ucuza sunamadığınızı ve yine de kar elde edemediğinizi fark ederseniz işletmenizi farklılaştırmanın yollarını düşünün. Böylece müşteriler yüksek maliyetlere rağmen yine de size gelmeyi tercih eder.
Stoksuz satışın güzelliği, sürekli değişen bir sektör olmasıdır. Tedarikçiniz istediğiniz ürünleri satmayı bırakabilir veya fiyatlarını artırarak sizin de aynısını yapmanıza neden olabilir. Durumunuz ne olursa olsun, müşterilerinizi uzaklaştırmayacak en yüksek fiyatı test edip belirlemediğiniz sürece doğru stoksuz satış fiyatlandırma stratejisini asla yakalayamazsınız. Hafta sonu fiyatlarınızı düşürmeye veya tatil sezonları nedeniyle fiyatları değiştirmeye karar verebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap