1. Ana Sayfa
  2. Tüm Haberler
Trendlerdeki Yazı

Dropshipping Nasıl Yapılır?

Dropshipping Nasıl Yapılır?
Dropshipping Nasıl Yapılır?
0

Ticari olarak özellikle e-ticaret üzerinde kendisini gösteren Dropshipping, kazancı ve avantajları ile önemli bir iş modeli olduğunu belirtmek gerekmektedir. Zira günümüzde dropshipping’in en büyük savunucuları, dünya çapında ağın geliştirme günlerinde büyüdükleri için Y kuşağında yer almaktadır.  Bu yüzden bu iş modelini diğerlerinden çok daha iyi anlamaktadırlar.

Bir stoksuz satış modeli kullanan bir çevrimiçi mağaza, temel olarak ürünleri üçüncü taraf bir tedarikçiden veya üreticiden satın almaktadır. Aynı işletme daha sonra siparişi yerine getirerek ve sevkiyat süreçleriyle ilgilenerek ürünleri satmaktadır.  Dropshipping ile birlikte sonuç olarak, operasyonel maliyetler azalır ve girişimcilerin müşteri kazanımı veya elde tutma gibi segmentlere odaklanmak için daha fazla zamanı olmaktadır.
Ancak, dropshipping’in ile hızlı bir şekilde zengin olma planı yapmaktan uzak durmak gerekmektedir. Kulağa hoş gelmesine karşın düzgün kullanılmadığında bunu biraz zorlaştıran bazı engeller ve dezavantajlar vardır. Doğru şekilde yaklaşmak ve kendi başarılı bir stoksuz satış işine başlamak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken önemli hususlar bulunmaktadır.

Dropship için hangi model en iyisidir?

Doğru model seçmek biraz araştırma gerektirir. Ancak, bu aşamayı sizin için kolaylaştırmak için, birçok işletme sahibi için zaten popüler ve kazançlı olan birkaç modele göz atmak gerekmektedir. Aşağıda seçilen modelleri  daha iyi anlamanız için, bazılarının popülerlik açısından zamansız olduğunu, bazılarının ise talep söz konusu olduğunda büyük bir hit olmaya mahkum olduğunu unutmamak gerekir.

Teknolojinin gelişmeyi neredeyse hiç bırakmadığı göz önüne alındığında, burada bu modelden bahsetmekte fayda var. Yüksek teknoloji ürünlerine bayılan bir bireyseniz ve her zaman teknoloji trendlerini ve büyük teknoloji şirketlerinin en son sürümlerini takip ediyorsanız, belki de bu sizin için doğru yol olabilir. Örneğin, gelişmekte olan Wi-Fi 6 teknolojisine ve ürünlerine göz atabilirsiniz. Bu teknoloji, web sörfçülerine daha hızlı işlem ve daha yüksek kablosuz bağlantı hızı sağlamaktadır. Aynı zamanda bu teknoloji, bir kullanıcının halen kullanılmakta olan eski Wi-Fi 5’ten 3 kat daha hızlı indirme hızına ulaşmasına yardımcı olabilir.

Bazıları bunun da teknoloji alanına ait olduğunu söyleyecektir, ancak o kadar popüler hale geldi ki ayrıca bahsetmek gerekmektedir. Fitness ve sağlık takipçileri dünyada büyük bir hit haline geldi. Günümüzde, bu giyilebilir gadget’lar genel halk için her zamankinden daha erişilebilir hale geliyor.

Teknolojik gelişmeler sayesinde azgelişmiş ülkelerde yaşayan insanlar bile bu tür bir cihaza rahatlıkla para bulabilmektedir. İşte tam da bu nedenle satıcılar daha önce hayal bile edemeyecekleri müşteri segmentlerine ulaşabilmektedir.

Kendi dükkanınızı mı kurmak istiyorsunuz?

Bu kılavuzu okuduğunuzu göz önünde bulundurarak, kendi stoksuz satış işinizi kurmak hakkında daha fazla bilgi edinmek istediğinizi varsayabiliriz. Kendi stoksuz satış işinizi kurmak için atmanız gereken tüm temel adımlar göz ardı edilmemesi gerekir. Bu anlamda destek almak en doğru adım olabilir. Bununla birlikte;

Ne satacağınıza karar verin.

Gördüğünüz gibi, modelinizin ne olacağına karar vermek çok önemlidir. Aradığınız model gemodel olmamalıdır. Ek olarak, gerçekten ilgilendiğiniz bir şey seçilmesi gerekir. Odaklanmayan bir ürün kategorisinin pazarlanmasının zor olacağını unutmayın. Ayrıca, seçtiğiniz model konusunda gerçekten tutkulu değilseniz, bir stoksuz satış işini ölçeklendirmek çok fazla çalışma gerektirdiğinden kolayca cesaretiniz kırılır. Model seçimi ile Dropshipping başlangıcında en önemli hususlar;

  • Seçtiğiniz model yeterince kazançlı mı?
  • Nakliye maliyetleri düşük mü yoksa yüksek mi?
  • Ziyaretçileri gerçekten kolayca dönüştürebilir misiniz?
  • Tanınabilir bir marka bulabilir misiniz?
  • Ürününüz yeterince benzersiz mi?
Dropshipping Nasıl Yapılır?

Web sitenizi kurun.

Dropshipping iş modelini destekleyen kendi e-Ticaret web sitenizi başlatmanın en hızlı ve en basit yolu e-Ticaret platformlarını kullanmaktır.

Bir işletme sahibi olarak, web sitenizi başlatmak için kapsamlı BT bilgisine ihtiyacınız olmaz. Bir kez kurduktan sonra, web sitesini çalıştırmanın da çok zor olmadığını göreceksiniz. Bunun da ötesinde, bu platformlarda genellikle satışları artırmaya yardımcı olabilecek birçok uygulama bulunmaktadır. Öte yandan, yeterli paranız varsa, kendi özel web sitenizi oluşturmak için bir web tasarımcısı veya geliştirici kiralayabilirsiniz.

Dropshipping İçin Tedarikçi Bulunması Gerekir.

Drop Shipping dünyasında, tedarik edilecek yanlış ortağı seçmek tüm operasyonunuzu mahvedebilir. Güvenilir bir ortak seçmek için zaman ayırmak ve araştırmak en önemli hususlardan biridir.  Stoksuz satış tedarikçilerinin çoğu büyük olasılıkla sizden birkaç okyanus ötede olacaktır. Bu durum iletişimin son derece önemli olduğu anlamına gelir. Bu hem tepki hızı hem de birbirini anlama yeteneği için geçerlidir.

Partnerinizin (tedarikçinizin) düzgün iletişim kuramadığından tam olarak emin değilseniz, bu kişinin ihtiyacınız olduğu kadar güvenilir olmadığını düşünüyorsanız başka firmalara bakmanız gerekir.

Dropshipping’e başlamak üzere olduğunuzu düşünürsek, tek kişilik bir operasyon olma ihtimaliniz yüksektir. Bu nedenle, iş yapınızı seçmek basit olmalıdır. Ancak, seçeneklerinizi değerlendirmek ve hangisinin ihtiyaçlarınıza uygun olduğunu görmek en iyisidir. Daha sonra yaptığın acele seçimlerden pişman olmaktansa destek almak ve doğru yerlerden danışmanlık almak daha iyidir. Özellikle şahıs işletmesi en az karmaşık iş şekli ve en yönetilebilir olanıdır. Tek sahibi kendiniz olursunuz. Zira sizden  ve sizin tarafınızdan istihdam edilen personelden oluşur ve böylece operasyonel olarak masraflardan kaçınmış olursunuz.

Tedarik zinciri üzerinde kontrol eksikliği.

E-Ticaret’te müşteriler ürünlerinizin kalitesinden, teslimat hızından veya iade politikalarından şikayet ettiğinde, sorunları kendiniz ele alabilir ve çözebilirsiniz. Ancak bununla birlikte, stoksuz satışta, az çok tedarikçinizin insafına kalmışsınızdır. Ancak müşterilerinizle doğrudan etkileşime girmesi gereken kişi siz olursunuz. Bu durumda tedarikçi sorumlu olmamaktadır. Bu durum, tedarikçinin sorunları çözmesini umarak tuzağa düşebileceğiniz ve aynı zamanda müşteriye kontrolleri dışında olan bir şey hakkında güvence vereceğiniz anlamına gelmektedir. Ek olarak, stoksuz satış yapanın müşteri ve tedarikçi arasında gidip gelmesi gerektiğinden iletişimde gecikmeler olur.

Yorum Yap