1. Ana Sayfa
  2. Tüm Haberler

Dünyanın ilk şişme yelkeni ticaret gemisine kuruldu.

Dünyanın ilk şişme yelkeni ticaret gemisine kuruldu.
Dünyanın ilk şişme yelkeni ticaret gemisine kuruldu.
0

Michelin şirketi, Compagnie Maritime Nantaise ile ortaklaşa olarak ilk kez MN Pelican adlı konteyner gemisine şişirilebilir kanat yelken prototipi yerleştirdi. Sistemin kurulumu, Michelin’in 100 metrekarelik WISAM yelkenini, İngiltere’nin Poole limanı ile İspanya’nın Bilbao kenti arasında sefer yapacak olan ticari gemisindeki gerçek koşullarda test etmesini sağlayacak.

2050 yılına kadar 1 trilyon dolarlık yakıt tasarrufu.

Denemeler başarılı olursa, daha büyük bir prototip yelken kurulacak ve bu, hem ticari hem de eğlence amaçlı gemilerin karbon ayak izinin azaltılması yönünde büyük bir adım olacaktır. Otomatik yelken sistemi kuru dökme yük gemileri, gaz taşıyıcıları ve tankerler için uygun ve hem bir geminin inşa aşamasında hem de halihazırda hizmette olan gemilere kurulabiliyor.
Sistem tamamen otomatik ve köprülerin altından geçerken yada limanda katlanabilir. Yeni teknolojinin rüzgâr enerjisinden yararlanarak bir geminin yakıt tüketimini yüzde 20 oranında azaltılmaya yardımcı olacağı tahmin ediliyor. Rüzgar yelkenleri, bu tür sistemlerin tüm ticari gemilere kurulması halinde, gemilerin verimliliklerini artırmalarını ve 2050 yılına kadar 1 trilyon dolarlık yakıt tasarrufu yapmalarını sağlayabilecek çözümlerden biri olarak denizcilik sektöründe dikkatleri çekiyor.

Yorum Yap