1. Ana Sayfa
  2. Tüm Haberler

Elon Musk’ın şirketi gelecek yılda insanlara çip takmaya başlayacak.

Elon Musk’ın şirketi gelecek yılda insanlara çip takmaya başlayacak.
Elon Musk'ın şirketi gelecek yılda insanlara çip takmaya başlayacak.
0

Elon Musk dün ABD’de düzenlenen “Show and Tell” adlı etkinlikte beyin-bilgisayar arayüzü şirketi Neuralink Nin önümüzdeki altı ay içinde bir insanın kafasına çip yerleştirebileceğini söyledi. Amerikalı girişimci ayrıca bir gün kendi kafasına da bir çip takılacağını ifade etti.

Etkinlikte Musk, şirketin insan klinik deneyleri için gerekli belgelerin çoğunu ABD Gıda ve İlaç İdaresi’ne (FDA) sunduğunu açıkladı. Neuralink nöroteknoloji sayesinde insan hayatını daha çok kolaylaştırmayı hedefliyor. Şirketin amacı ise beyne yerleştirilebilen bir çip oluşturmak ve bunu beyin aktivitesiyle bir bilgisayarı veya telefonu kontrol etmek için kullanmak.
Zihin gücüyle Pong oynayan maymun dikkat çekmişti.

Neuralink 2019’da çiplerini maymunlar üzerinde deneyimledi . 2020 tarihinde ise cihaz domuzlara yerleştirildi. Şirket geçen yıllarda bir maymunun beynine yerleştirilen çip sayesinde Pong oyunu oynadığı bir video yayınlamıştı. İlgi çekici o görüntüler kısa süre içerisinde yüzbinlerce kişi tarafından izlendi.

Bu yıl yine maymunların yer aldığı bir video vardı. İmplant yerleştirilen maymunlardan birisi vurgulanan kelime ve harflere odaklanarak “Welcome, to show and tell” ifadesini yazabildi. Musk daha önce insan denemelerinin 2020’de ve ardından 2022’de başlayacağını umduğunu belirtmişti. Yeni takvime göz atılırsa ilk çip 2023’te insan beyniyle buluşacak.

Yorum Yap