1. Ana Sayfa
  2. Dijital

Facebook, haber akışındaki siyasi içeriği azaltacağını duyurdu.

Facebook, haber akışındaki siyasi içeriği azaltacağını duyurdu.
0

Facebook bu perşembe platformun haber akışındaki siyasi içeriği azaltacağını duyurdu . İçeriğin dağıtım biçimindeki değişiklik, seçimlerden üç ay önce kullanıcı talebini analiz etmek için testler yapıldıktan sonra gerçekleşti.
Facebook’un sahibi Meta şirketi yaptığı açıklamada, ‘Yayınlarında daha az siyasi içerik görmek isteyen insanlardan gelen geri bildirimlere yanıt olarak Brezilya’daki bu Facebook sıralaması değişikliğini test ettikten sonra, bugünden itibaren ülkedeki siyasi içeriğin Facebook’taki dağılımını belirlemek için yorumlara ve paylaşımlara daha az vurgu yapacağız.’

facebook-1

Bu yılın Mayıs ayında Meta , siyasi içerik dağıtımı için yapılan yorum ve paylaşımların ağırlığını azaltacağını belirtti. Karar, ağda daha az siyasi içerik görmek isteyen kullanıcıların görüşüne cevaben testler yapıldıktan sonra ‘gerekli adımlar atılacaktır’ dedi.

Meta, Mayıs ayında yayınlanan bir açıklamasında, ‘Bu değişikliği yaşayan kişilere sorduğumuzda, yayınlarında değerli bulmadıkları daha az içerik gördüklerini söylediler. Bu sonuçlara dayanarak  testleri küresel olarak genişletiyoruz, ‘dedi 

Şirkete göre artık platformda siyasi içerik görmek istemeyen insanlardan gelen olumlu geri bildirimler, Facebook’un bu önlemi Kosta Rika, İsveç, İspanya ve İrlanda gibi diğer ülkelerde genişletmesini sağladı.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap