1. Ana Sayfa
 2. İş Dünyası

Geleceğin Meslekleri

Geleceğin Meslekleri
0

Her geçen gün gelişen teknoloji ve dünya beraberinde geleceğin mesleklerini değiştirmektedir. Kısa sürede kimselerin hayal edemediği gelişmeler yeni mesleklerin oluşumunda önemli roller üstlenmektedir. Özellikle gelecek nesillerin arayışlarındaki geleceğin meslekleri herkesin ilgi odağı olmaya devam etmektedir.

Geleceğin Meslekleri Neler?

Geleceğin meslekleri doğal olarak gelecek nesillerin özellikle radarına girmektedir. Ancak yeni meslekler ortaya çıktığı gibi uzun zamandır yapılan meslekler önemini yitirmeden devam edecektir. Gelecekte en çok değer verilen meslekler elbette kazanç kapısı için önemli olmaktadır. Bu sebeple aile ebeveynleri aynı zamanda çocuklarının gelecekteki meslekleri için kaygı taşır. Dijital dünya ile internet geleceğin mesleklerine yine damgasını vuran başlıca unsurlar olmaktadır. Bununla birlikte gelecekte ön plana çıkması beklenen başlıca meslekler şunlardır.
 • Siber güvenlik uzmanlığı
 • Robotik mühendisliği
 • Yazılım geliştirme
 • Doktor
 • Hemşire
 • Kullanıcı Deneyimi Tasarımcıları
 • İnşaat İşçiliği
 • Veri Analistliği
 • Bakım İşçiliği
 • Teknisyen
 • Epidemiyolog
 • Yaşam Alanı Koruma
 • Ziraat Mühendisliği
 • Sanatçı
 • Muhasebeci
 • Öğretmen

Günümüzün popüler olan meslekleri gelecekte de ihtiyaç duyulanları olmaktadır. Örneğin öğretmen her zaman gereken bir meslektir. Ya da doktor ve hemşire sağlık açısından ihtiyaç duyulan meslekler olacaktır.

Siber Güvenlik Uzmanı

Hiç kimse siber tabanlı suçların kurbanı olmak istemiyor. Özellikle finans kuruluşları mevcut sistemlerini koruyabilmek adına sürekli güvenlik yatırımı yapmaktadır. Bu anlamda internet ile tüm sektörlerde siber güvenlik uzmanı ihtiyacı doğacaktır.

Robotik Mühendisi

Her türden mühendis talep edilmektedir. Ancak biyomedikal mühendisliği, depolama ve lojistik, tarım teknolojisi ve sürücüsüz araçlar gibi yüksek teknoloji üretimi gibi alanlarda kodlama ve yazılım konusunda yüksek beceriye sahip olanlara ihtiyaç duyulmaktadır. Mühendislere iyi para ödenir ve becerileri dünya çapında aranmaktadır, Bu nedenle seyahat edebilme fikrini seviyorsanız, bu iyi bir kariyer olabilir.

Hemşire

Tüm Dünya’da Covid-19 salgınının durumu daha da zorlamasıyla kritik bir hemşire açığı devam ediyor. Hemşirelik dereceleri için verilen bursların yerini ücretler aldı. Ancak artık kariyere giden daha fazla yol var ve hemşirelikte çıraklık derecesi bir seçenek.

Yazılım Geliştirici

Bilgisayar programlama becerileri, tüm dünya’da en çok aranan uzmanlık alanıdır. Her yerde onlara ihtiyaç vardır.  Bulut bilgi işlemden yapay zekaya, iş zekasından oyun oynamaya ve henüz hayal edilemeyecek diğer olasılıklar için yazılım geliştiriciler önemli olacaktır.

Kullanıcı Deneyimi İnternet Tasarımları

Kullanıcı deneyimi, kullanıcının deneyimini zevkli ve basit hale getirmeye yardımcı olmak için web siteleri, uygulamalar ve diğer dijital platformlar için markalama, tasarım, işlev ve kullanılabilirliği birleştirir.

İnşaat İşçiliği

İnşaat ile yaşam alanlarının üretiminde  her yıl binlerce kişiye ihtiyacı var. Çıraklık, ahşap işleri, tuğla örme ve elektrik gibi yetenekli rollerdeki boşlukları doldurmaya yardımcı olabilir.

Veri Analisti

İnsanlar, davranışları ve tercihleri ​​hakkında saklanan çok büyük miktardaki dijital bilgiyi nasıl takip edebiliriz ve tüm bunlar bize ne söyleyebilir? Veri analistleri, karmaşık verileri net bir şekilde sunarak durumları ve senaryoları anlamlandırmamıza yardımcı olabilir.

Bakım İşçiliği

İstatistikler 2039 yılına kadar 75+ yaş insan sayısı ikiye katlanacağını göstermektedir. Bu da insanların bakım hizmetlerinde çalışması için büyük bir talep anlamına geliyor. Son derece ödüllendirici olan bunlar, ilerlemek için pek çok fırsatın olduğu kariyerler olabilir.

Teknisyenlik

Arabalar, bugünlerde bir çubuğu sallayabileceğinizden daha fazla elektronikle donatılmıştır. Arızayı tespit etmek teknisyeninin işidir. Her yıl daha fazla elektrikli ve sürücüsüz araç yollara çıkarken, onlarsız idare edebilir miyiz?

Epidemiyolog

Gelecekte yaşam bilimlerinde birçok iş olacak. Epidemiyologlar, giderek küreselleşen toplumda virüslerin ve hastalıkların nedenlerini ve etkilerini araştırıyorlar. Son Covid-19 salgınının ardından her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyuluyor.

Doğayı Koruma Çalışanları

Doğayı koruma, ormanlık alan, açık bozkır veya bir kıyı şeridi gibi belirli bir yaşam alanını korumak çevreyi iyileştirmenin yanı sıra insanları çevreden keyif almaya ve ona saygı duymaya teşvik eder. Kırsal alan veya koruma çalışanları, hepimizin bir şekilde yararlandığı işler yapıyor.

Ziraat Mühendisi

Ziraat Mühendisleri, toprak yönetimi biliminde uzmanlardır. Mahsullerin büyümesini iyileştirmeyi amaçlar. Gıda tedariki dünya çapında sürekli bir endişe kaynağı olduğundan, sürekli olarak çiftçilik yöntemlerini uyarlamaya çalışmalıyız; son teknoloji tarım teknolojisi, bu talep edilen işte giderek daha önemli bir rol oynuyor.

Sanatçı

Sanatsal bir çizgin var mı? Video oyunları, animasyon ve sanal gerçeklikten ambalaj tasarımına, peyzaj tasarımına, moda ve reklamcılığa kadar sanat yeteneği çok çeşitli kariyerlerde faydalı olabilir.

Muhasebeci

İşletmeler ve bireyler yasal olarak işletmelerinin gelir gider ve diğer hususlarda finansal açıdan işlemlerini yürütmek için muhasebe ihtiyacı duyacaktır

Öğretmen

Okullara giden çocukların sayısı artıyor ama öğretmenler özellikle fizik, matematik, bilgisayar bilimleri  yetersiz kalmaktadır. Eğitim, çok çeşitli kariyer fırsatlarına erişim için hayati bir basamaktır ve bu yüzden öğretmenlere ihtiyacımız her zaman bulunmaktadır.

Bazı iş alanları hızla büyüyor olabilir ama ayrılanların yerini alacak insanlara her zaman ihtiyacımız olacak. Yine de, henüz düşünülmemiş işler ortaya çıkacağını unutmamak gerekiyor.

Yorum Yap