1. Ana Sayfa
  2. Dijital

Google arama motorunda bazı web sitelere öncelik verecek.

Google arama motorunda bazı web sitelere öncelik verecek.
Google arama motorunda bazı web sitelere öncelik verecek
0

Google, arama sonuçlarında kaliteli web sitelerini daha fazla öne çıkarmayı amaçlayan ve kullanıcıların daha güvenilir kaynaklar bulmasına katkı sağlayacak “Helpful Content” (Faydalı içerik) güncellemesini açıkladı.
Tüketici bazen milyonlarca arama sonucu arasında kayboluyor ve süreç uzadığında hem dikkatini hem de vaktini kaybediyor. Buradan hareketle Google, artık kaliteli içeriklere öncelik tanıyarak insanların vakit kaybetmesini önlemek istiyor.
Google Search Sözcüsü Danny Sullivan, “İnsanlar için bu deneyimi hızlandırmak ve aradıklarını bulmalarını sağlamak istiyoruz” diyor.

Google arama motorunda bazı web sitelere öncelik verecek

Google’ın ilk hedefinde özgün içerikler var

Google, “Helpful Content” olarak adlandırdığı güncellemeyi yakın zamanda küresel olarak (İngilizce aramalar için) kullanıma süreck. Google öncelikle, bir arama motorunda üst sıralarda yer almak için kullanılan “SEO uyumlu” içerikleri hedef alıcak.
Mesela Google’da bir film aradığınızı düşünelim. Şuan arama sonuçlarında yaygın bilgilerden derlenen incelemeleri ve herhangi bir bakış açısı eklenmeyen makaleleri görmektesiniz. Ancak bu yeni güncellemeyle Google, özgün bilgiler içeren içerikleri öne çıkaracak. Sullivan şöyle açıklıyor, “Kullanıcıları diğer inceleme sitelerinden ayıklanan bilgilerle dolu bir sayfaya veya hiç kullanmadığı bir ürünü öneren birine itmek yerine, daha kapsamlı ürün incelemelerini öne çıkarmaya ve uzman görüşlerine yönlendirmeye çalışıyoruz.”
Google, yeni güncellemenin testlerinde özellikle çevrimiçi eğitim materyalleri, alışveriş, sanat, eğlence ve teknolojiyle ilgili içeriklerde oldukça iyi sonuçlar elde ettiklerini açıkladı.

Yorum Yap