1. Ana Sayfa
  2. Dijital

Google, Tinder’ı Play Store’dan atabilecek bir davaya hazırlanıyor.

Google, Tinder’ı Play Store’dan atabilecek bir davaya hazırlanıyor.
0

Her şey Mayıs ayında Tinder’ın sahibi Match Group’un, uygulamalardaki dijital mal ve hizmetler için yapılan tüm ödemelerin Play Store faturalandırma sisteminden geçmesi gerektiği kararı için Google’a dava açması ile başladı .
Google, maddi tazminat talep eden bir karşı dava ve Match Group’a ait Tinder ve diğer flört uygulamalarının Play Store’dan kaldırılmasına izin verecek bir ihtiyati tedbir kararıyla cevap verdi .

Mayıs ayındaki davadan sopnra Google ve Match, Match’in Play Store’da kalmasına ve kendi ödeme sistemini kullanmaya devam etmesine izin veren geçici bir anlaşma imzaladı. Ayrıca Google Match’in fatura problemlerini çözmek için iyi niyetle bir çaba göstermeyi kabul ederken Match, Google’ın faturalandırma sistemini bir alternatif olarak sunmak için çaba elinden geleni yapacaktı.

google-tinder-2

Her şey bu kadar ideal değilse Google’ın ana şirketi Alphabet, Match Group’un artık Google’a %15 ila 30’luk Play Store ücretleri de dahil olmak üzere herhangi bir üçret ödemekten kaçınmak istediğini iddia ediyor. Belgede Match Group asla kabul ettiği sözleşme şartlarını yerine getirmeyi düşünmemişti. Ayrıca Match Group’u diğer uygulama geliştiricilere göre avantajlı bir konuma getirecekti.

Buna karşılık Match Group , Bloomberg’e yapmış olduğu açıklamada, ‘Google, başkalarının kendilerine dava açmasını istemiyor, bu nedenle karşı iddiaları bir uyarı atışı niteliğindedir’ iddiasında bulundu ve ‘Davamızın, diğer geliştiricilerle beraber ABD’nin Adalet Bakanlığı ve benzer taleplerde yer alan 37 devlet savcısı gelecek yılın başında lehimize sonuçlandırılacaktır’ dedi.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap