1. Ana Sayfa
  2. Girişim

Google, yanıltıcı Pixel 4 reklamları nedeni ile davalık oldu!

Google, yanıltıcı Pixel 4 reklamları nedeni ile davalık oldu!
Google, yanıltıcı Pixel 4 reklamları nedeni ile davalık oldu!
0

Pixel telefonlarda yaşanan sorunlar sebebiyle kullanıcılardan sert eleştiriler alan Google, yeni cezaları ile gündeme gelmeye devam ediyor. Şimdi de FTC (Federal Ticaret Komisyonu) ve yedi ABD eyaleti, Pixel 4 serisinde yanıltıcı reklamlar düzenlediği iddiasıyla büyük yazılım devine dava açtı.

Yanıltıcı Pixel 4 deneyimleri paylaşıldı.

Bildirimleri gören Arizona, California, Georgia, Illinois, Massachusetts, New York ve Texas ve FTC tarafından yürütülen davada, Google’ın Pixel 4 reklamlarına ilişkin medya ajanslarına çeşitli metinler gönderdiği ve sahte incelemeler için ödeme yaptığı iddia ediliyor. Bu reklamların ise sunuculara herhangi bir test örneği gönderilmeden paylaşıldığı bildirilirken, yazılım devi 9,4 milyon dolar ceza ödemek zorunda kalabilir.
Paylaşılan resmi açıklamada Google’ın reklamcılıkta doğruluk kurallarına bariz bir saygısızlık gösterdiğini söyleyen FTC, yanıltıcı reklamların iHeartMedia ve diğer 11 radyo ağı tarafından 29.000 kez yayınlandığını belirtti.
Google ise iddialara yanıt vermekte gecikmedi. Engadget’e yapılan açıklamada Google sözcüsü José Castañeda, şirketin durumu ele almaktan “memnun” olduğunu ve reklam yasalarını “ciddiye” aldığını ifade etti. Buna ek olarakta yetkili isim, Google’ın yedi eyaletten altısıyla anlaşmaya vardığını söyledi.

Yorum Yap