1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

Google’ın yeni robotu mutfakta çalışmaya başladı!

Google’ın yeni robotu mutfakta çalışmaya başladı!
Google’ın yeni robotu mutfakta çalışmaya başladı!
0

Son yıllarda temizlik vb. gündelik işlerimizi robotlara devretmeye başladık. Google tarafından üretilen yapay zeka destekli PaLM-SayCan robotu ise bu sektörü bir üst seviyeye taşıyacak. Testleri devam eden robotun tasarımı fabrikalarda kullanılan robotlara benzese de günlük hayatta kullanılmayı hedefliyor.

PaLM-SayCan söylenenleri anlayıp analiz edebiliyor!

Google, yeni geliştirdiği robot, gündelik hayatta evlerimizde kullandığımız küçük robotlarda olduğu gibi tek bir amaca hizmet etmek yerine birçok işi tek başına yapmayı hedefliyor. Özellikle insanların gündelik hayatta yaptığı işlerden zaman kazanmasını amaçlayan firma PaLM olarak isimlendirdiği yapay zeka sayesinde bu işlemleri yapabilecek. Robota, kullandığı yapay zekadan dolayı PaLM-SayCan adı verildi.

Google’ın yeni robotu mutfakta çalışmaya başladı!

Robot, içerisinde kullanmakta olduğu Google tarafından geliştirilmiş PaLM yapay zekası sayesinde 540 milyara varan dil parametresini biliyor. Tabiki hala öğrenme süreci devam ediyor olsa da PaLM-SayCan, verilen komutları anlayabilecek, analiz edip doğru çözümü sunabilecek ve hatta zor sayılabilecek matematik problemlerini bile çözebilecek.
Mutfakta çalışmaya başladı!

Google, geliştirdiği robotunu diğer şirketlerin yaptığı gibi laboratuvarlarda ya da fabrikalarda değil, kendi ofisindeki mutfak bölümlerinde test etmeye başladı. Firma personellerinin paylaştığı bilgilere göre ünlü markalar arasındaki ayrımı yapabilen robot, bununla birlikte temizlik işlerine de yardım edebiliyor. Örneğin çalışanlar “İçeceğim döküldü, temizleyebilir misin?” komutuyla PaLM-SayCan’a temizlik yaptırabiliyor.

Google analisti tarafından verilen bilgilere göre, gelişmiş yapay zekaya ve sensörlere sahip olan bu robotun geleneksel ortamlarda kullanılmasının sebebi, insan davranışlarına ve diline adapte olabilmesini sağlamak.
Google’a bağlı Alphabet’in yan şirketi olan Everyday Robots firması tarafından üretilen robotun kısa süre içerisinde Tesla tarafından üretilen Tesla Bot’un en güçlü rakibi olacağı düşünülüyor.

Yorum Yap