1. Ana Sayfa
  2. Girişim

Harbour Air, elektrikli uçağıyla ilk uçuşunu gerçekleştirdi.

Harbour Air, elektrikli uçağıyla ilk uçuşunu gerçekleştirdi.
Harbour Air, elektrikli uçağıyla ilk uçuşunu gerçekleştirdi.
0

Kanada’da faaliyet gösteren Harbour Air isimli deniz uçağı friması, elektrikli uçakla ilk ticari uçuşu gerçekleştirdi. Test uçuşları ile beraber yapılmaya başlanan ticari uçuşlar, elektrik motorlu uçakların geleceği bakımından büyük önem taşıyor. Günümüz ticari uçuşlarında uçak motorlarının çevreye verdiği zararı ve karbon salınımı azımsanmayacak kadar çok. Gelecekte elektrik uçakların yaygınlaşması ve ticari uçuşlarda daha fazla kullanılması gündemde olacak. Harbour Air’in gerçekleştirdiği uçuşlar ise, bu yeni gidişatın önemli adımlarından.

Harbour Air, Avustralya merkezli elektrik uçak girişimi magniX ile işbirliği yapıyor. 6 kişi kapasiteli Kanada yapımı DHC-2 de Havilland Beaver uçağı ile gerçekleştirilen uçuşta modifiye edilmiş özel uçak kullanılıyor. Normalde klasik pervane motorlu uçak, magniX tarafından geliştirilen magni500 elektrikli motorunu kullanacak şekilde dizayn edildi. Motor 750 beygir güç (560kW) üretebiliyor. Bu güç uçağı havalandırmaya ve uçurmaya yetiyor. Bu özel elektrikli motor, yaz aylarında Paris Air Show’da duyurulmuş ve oldukça ilgi çekmişti.

Harbour Air, elektrikli uçağıyla ilk uçuşunu gerçekleştirdi.

Richmond’da Fraser nehrinden kalkış yapan uçak, başarıyla gerçekleştirdiği uçuşun ardından tekrar suya iniş yaptı ve elektrikli uçak motorlarının geleceğiyle ilgili umutları da yükseltti. Elektrik motorlu uçakların gürültüsü bugünkü motorlu uçakların yanında yok denecek kadar az. Bunun yanı sıra daha da çevre dostu.
Harbour Air’in kurucusu ve CEO’su Greg McDougall, aynı zamanda bu ilk tarihi uçuşu gerçekleştiren pilot olarak uçakta yer aldı. Greg McDougall’ a göre bu inovasyon, havacılık ve deniz uçağı sektöründe büyük değişikliklere yol açacak. Şimdilik elektrikli motorların kapasiteleri kısıtlı olsa da, gelecekte bugün yapılan ticari uçuşlarda kullanılan jet yakıtlı motorların yerini elektrikli motorların alması büyük bir olasılık olarak dikkat çekiyor.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap