1. Ana Sayfa
  2. Tüm Haberler
Trendlerdeki Yazı

Hem B2B hem de B2C Satın Alma Süreçleri

Hem B2B hem de B2C Satın Alma Süreçleri
b2b ve b2c
0

Hem B2B hem de B2C satın alma süreçleri, ihtiyaçların tanınmasıyla başlar. Bu, yürüttüğünüz işletme ne olursa olsun, öncelikle hedef müşterilerinizin neye ihtiyacı olduğunu belirlemeniz gerektiği anlamına gelir. Bu, etkili B2C veya B2B pazarlama stratejileri geliştirmenin ilk adımıdır. Hedef kitleniz hakkında mümkün olduğunca çok bilgi edinmek planlamanın ilk adımlarını oluşturmaktadır.
Bu, anketler, araştırma yoluyla veya B2B satış fırsatlarına bakarken B2B satışlarının anlamı dikkate alınarak yapılabilir. Tüketici ihtiyaçlarını karşılamıyorsanız, hızlı bir şekilde bir ön siparişle ilgili sorunlarla karşılaşabilir, ölü stokun anlamını öğrenebilir ve hatta iş başarısızlığı riskiyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Tüketicilerinizin kim olduğunu anlamak için iyi bir strateji, alıcı kişilikleri yaratmaktır. Alıcı kişisi, hedef kitlenizdeki tipik tüketicinin genel tanımıdır.
Pazarlama yöntemleri olarak yaş, ikamet yeri, çalışma türleri ve diğer nitelikleri dahil olmak üzere hedef demografiniz hakkında bilgi toplayabilir ve düzenleyebilirsiniz. Ürünlerinizi ve hizmetlerinizi satın alma olasılığı yüksek kişilere ulaşma olasılığı daha yüksek olan bir pazarlama kampanyası oluşturmak için misyonunuz ve vizyonunuzu düzenlemenize yardımcı olmaktadır.

B2B ve B2C Satın Alma Süreci

Satın alma sürecinde B2B ve B2C için önünüzde birden fazla yol bulunmaktadır. Bunlar;
Satın alma döngüsündeki süre
Yatırımınızın duygusallık oranı
Satıştaki taraflar
Önemlidir. Ayrıntılı olarak değerlendirmek gerekirse;
Satın alma döngüsü süresi. Teknik olarak bakıldığında B2B tüketicileri daha yavaş hareket etmektedir. Böylelikle satın alımları hakkında daha iyi bilgi edinilmesi sağlanmaktadır. B2C tüketicileri daha hızlı dönüşüyor ve genellikle ürün farklılıkları hakkında daha az bilgi sahibi oluyor.
Duygusal yatırım. Reklam günümüzde çok önemlidir. Bu sebeple söz konusu ürünlerde isteniler şartların yakalanması için reklamlar ile hareket söz konusu olabilir. Bu durum ayrıca hayal kırıklığı olabilir. B2B tüketicileri çok daha hesaplayıcı ve sayılara göre hareket ediyor. Bu, B2B pazarlamanın (B2B pazarlamanın ne olduğunu görün ) çok daha bilgilendirici olduğu ve DTC pazarlamasının daha eğlenceli olduğu anlamına gelir.
Satıştaki İlgili taraflar. B2C tüketicileri bireyler veya küçük bir gruptur. B2B tüketicileri, satın alma kararlarına genellikle birden fazla kişiyi ve ekibi dahil eder. Uyum hala oluşturulabilir, ancak daha uzun sürecek ve tüm tarafların daha fazla yatırım yapması gerekir.
Artık B2B ve B2C iş modelleri arasındaki temel farkları bildiğinize göre, işiniz için doğru kararları verebilirsiniz. Unutmayın, her iki model de bir işletmeye büyük miktarda satış ve gelir sağlama yeteneğine sahiptir. Bu sadece işiniz için hangi stratejinin en iyi olduğuna karar verme meselesidir.
Bir sonraki adımınız, mevcut çeşitli envanter kontrol yöntemlerine bakmak olmalıdır. Bu, işinizi büyütmeye devam ederken maliyetleri düşük tutmanıza yardımcı olacaktır.
B2B ve B2C Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Artık B2B ve B2C arasındaki temel farklara aşina olduğunuza göre, muhtemelen başka sorularınız ortaya çıkacaktır. Bu çerçevede bazı sorular ile yanıtları şu şekilde sıralanabilir.

Amazon bir B2B mi yoksa B2C mi?

Amazon, hem işletmeden işletmeye (B2B) hem de işletmeden tüketiciye (B2C) bir şirkettir. Amazon’da bulunan ürünlerin genişliği göz önüne alındığında, giderek daha fazla sayıda küçük işletme, tedarik için web sitesine yöneliyor.
AmazonSupply, 2015 yılında şirketin küçük işletmeleri desteklemeye yönelik özel kanalı olan Amazon Business ile değiştirildi. Şirketler bir mağaza kurabilir, fiyatlandırmalarını ve yerine getirmelerini kontrol edebilir ve müşterilere çeşitli şekillerde ulaşabilir. Amazon’un B2B kanalı, inşaat ve otomotivden perakende ve bilgi teknolojisine kadar düzinelerce sektör için iyi çalışıyor.
Tabii ki, Amazon en çok B2C kapasiteleriyle tanınmaktadır. Neredeyse her türden işletme, Amazon’da ayakkabı ve mobilyadan teknolojik aletlere ve yiyeceklere kadar ürün satabilir. Amazon Prime, düşük bir yıllık ücret karşılığında ücretsiz gönderim ve diğer avantajlar sunan şirket tarafından sunulan popüler bir özelliktir.

Uzmanlığınız Nedir? (B2B veya B2C)

Faaliyette bulunan bir şirket ile pazarlamacıların B2B veya B2C’de sahip olacağı uzmanlık seviyelerinin tespiti ancak birkaç önemli hususa bağlı olmaktadır. Öncelikli olarak şirketin işletmelere mi yoksa tüketicilere mi ulaşıp ulaşmadığına bakılması önem arz etmektedir.
İkincisi ise pazarlama ekibi üyelerinin profesyonel geçmişine bakılmasıdır. Profesyonel ve yeteri kadar deneyime sahip olarak uzun yıllar B2B satışlarında geçirmiş bir kişi, daha az B2C pazarlama kampanyası deneyimine sahip olan bir çalışandan farklı becerilere sahip olmaktadır.

B2C’nin Dezavantajları Nelerdir?

B2C pazarlamanın ve operasyonların bilinmesi gereken birkaç dezavantajı vardır: Bunlar;
B2B siparişindeki hacim ve sıklık
Müşterileri zaman içinde elde tutmanın zorluğu
Büyük bir pazarda rekabetin artması
Yeni gelenleri korkutabilecek çok sayıda teknoloji ve web sitesi gereksinimleri
Olmaktadır. Pazarlama yöntemi ile avantajlarının yoğunluğu yüksek kazanç getirileri nedeniyle işletmeler doğrudan işletmelere ve doğrudan tüketiciye satış politikası uygulamaktadır. Bu anlamda doğru adımların atılması için bilgi, tecrübe ve danışmanlık önem taşır. Alacağınız hizmetler ile işletmenizin satış politikası ve pazarlama yöntemlerine en doğru yollarla yön verebilirsiniz. Bu anlamda önünüzde bulunan örnekler sizlere ipuçları verirken ticari yolunuzu çizmeniz için önemli olmaktadır.

b2b ve b2c arasındaki farklar
İlginizi Çekebilir

Yorum Yap