1. Ana Sayfa
  2. Tüm Haberler

Hidrojenle çalışan ilk yolcu trenleri kullanıma hazır!

Hidrojenle çalışan ilk yolcu trenleri kullanıma hazır!
Hidrojenle çalışan ilk yolcu trenleri kullanıma hazır!
0

Fosil yakıtlara veda ettiğimiz bu dönemde artık daha çevreci taşıtlara yönelmekteyiz. Elektrikli araçların sayısı gün geçtikçe artarken toplu taşımada da çevre dostu olan bu taşıtlar benimsenmeye başlıyor. Bunların son örneği ise hidrojenle çalışan yolcu trenleri oluyor.

Hidrojenle çalışan trenler Almanya’da kullanılmaya başlandı

Almanya’da hidrojen yakıt hücreleri ile çalışan 5 tren seferlere başlamış durumda. Eskiyen dize lokomotiflerinin yerini yıl sonuna kadar 14 hidrojen yakıt hücreli trenin alması hedefleniyor. Almanya’nın Aşağı Saksonya eyaletinde faaliyete geçen bu trenler Hannover ve Bremen gibi şehirlerden geçiyor.

Hidrojenle çalışan ilk yolcu trenleri kullanıma hazır!

Filodaki yeni trenlein, Fransız şirketi Alstom tarafından üretildikleri açıklandı. Üreticinin yaptığı açıklamaya göre, 1.000 kilometrelik menzile sahip olan trenler 140 km/s hıza kadar çıkabiliyor. Trenler, dizel türevlerine göre de oldukça çevre dostu.
Alstom, dizel yerine hidrojenle çalışan trenlerin kullanılması 1.6 milyondan fazla yakıt tasarrufu sağlayacağını iddia ediyor. Bu şekilde yıllık olarak CO2 emisyonunun 460 bin tondan fazla azaltılabileceğinin altını çiziyor. Şu anda, trenlere güç sağlamak için kullanılmakta olan hidrojen, kimyasal işlemlerde yan ürün olarak sürülecek. Fakat Alman enerji şirketi Linde, “üç yıl içerisinde” yalnızca yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanarak sabit bir hidrojen kaynağı üretmeyi hedeflediklerini açıkladı.

Hidrojenle çalışan ilk yolcu trenleri kullanıma hazır!

Almanya şu anda 4 bin dizel trene sahip durumda. İlerleyen dönemde hidrojen yakıt hücreli tren sayısının da giderek yükselmesi bekleniyor. Frankfurt bölgesinde kullanılmak üzere şimdiden 27 hidrojenle çalışan trenin daha siparişi verilmiş durumda. Almanya’nın yanı sıra bu trenler yakın zamanda İtalya ve Fransa’da da kullanılmaya başlanacak.

Bu trenler, bu zamana kadar raylara çıkan ilk hidrojenle çalışan modeller değil fakat ilk defa bu kadar geniş çapta kullanılacaklar. İlk hidrojen trenleri 2018’de hizmete başlamıştı. Bu trenlerin ise hem sayısı hem de rota bakımında test sürecinde olduklarını söylemek daha doğru olacaktır.

Yorum Yap