1. Ana Sayfa
  2. Tüm Haberler

Sayısız içeceği sentezleyebilen “Moleküler İçecek Yazıcısı” tanıtıldı: Geleceğe ışık tutabilir.

Sayısız içeceği sentezleyebilen “Moleküler İçecek Yazıcısı” tanıtıldı: Geleceğe ışık tutabilir.
Sayısız İçeceği Sentezleyebilen "Moleküler İçecek Yazıcısı" Tanıtıldı: Geleceğe Işık Tutabilir
0

Cana isimli bir şirket, molekülleri düzenleyerek binlerce çeşit içecek yapabildiğini iddia ettiği “moleküler içecek yazıcı” ürününü açıkladı. Bu proje başarılı olsun ya da olmasın, gelecekte moleküler sentez büyük rol oynayacak gibi duruyor.

Jetgiller çizgi filminde tek bir düğmeye basarak istediği yemeği alabilen, istediği içeceği içebilen Jetgil ailesinin yaşamına şahit oluyorduk. Aynı çizgi filmdeki katlanıp çanta olabilen ve elde taşınabilen uçan araba pek de gerçekçi olmasa da, tek düğmeye basarak istediğimiz içeceğe üretebilmemiz çok da uzak bir ihtimal olmayabilir.
Dünya’da gördüğümüz her şey atomlar ve moleküllerden meydana gelir. Yani atomları ve molekülleri doğru şekilde dizebilirsek istediğimiz her şeyin kopyasını üretebiliriz. Cana adlı Amerikan firmasının da amacı tam olarak bu.
Ne istersek içebileceğimiz makine: Gerçekten olabilir mi?

Kaliforniya merkezli bir firmanın iddiasına göre “dünyanın ilk moleküler içecek yazıcısı ile binlerce farklı içecek yapabilmemiz” mümkün olacak. Su, çay, kahve, soda, sayısız çeşit alkollü alkolsüz içecek için bu yazıcıyı kullanmak mümkün olacak. Teslimatlar ise 2023 yılının başlarında başlayacak.

Sayısız İçeceği Sentezleyebilen "Moleküler İçecek Yazıcısı" Tanıtıldı: Geleceğe Işık Tutabilir

Kapsül kahve makineleri andıran Cana One isimli tezgah üstü içecek yazıcısı modeli dün Cana tarafından resmi bir tanıtım açıklandı. Onun yerine cihazın içinde, Cana One bileşen kartuşu yer alacak. Cihazın geniş içecek listesinden seçtiğimiz içecek, bu kartuştaki moleküller kullanılarak üretilecek.

Üç yıl boyunca içeceklerin ve aromaların moleküler yapısını incelediklerini söyleyen firma, Cana bilim insanlarının binlerce farklı aroma ve esansta yer alan molekülleri ayrıştırdığının altını çiziyor. Ayrıca kartuşun da uzun ömürlü olduğunu belirtiyorlar. İddialarına göre sürekli kartuş değiştirmeye gerek kalmayacak.

Firmanın iddiaları neredeyse gerçek olamayacak kadar büyük olsa da, firma bu kadarla da kalmıyor. Cana’ya göre içeceklerin şeker, kafein, alkol seviyesi gibi açılardan özelleştirilmesi de mümkün. Ayrıca çocukların zararlı içecekler yapamaması için de bir PIN kodu yer alacak.

Cana One edinmek isteyenlerin önden 99 dolarlık bir rezervasyon bedeli vermesi gerekiyor. Sonrasında ise ilk 10 bin sipariş için cihazın satış fiyatı 499 dolar olacak. İlk 10 bin modelden sonra bir Cana One almak isteyenlerin ise 799 dolar vermesi gerekecek. Kartuş değişimi ücretsiz olacak fakat yapılmak istenen her içecek için ücret ödenmesi gerekecek.

Cana One, içeceklerinde üst kalite bileşenler tercih ettiğini söylüyor. Ayrıca cihaza özel içecekler geleceğinin de belirtiyorlar. Belki de Cana One, su krizi gibi senaryolarda insanlığın çözümlerinden birine ışık tutabilir.

Yorum Yap