1. Ana Sayfa
  2. Tüm Haberler

İkinci el Nvidia ekran kartlarında neler oluyor?

İkinci el Nvidia ekran kartlarında neler oluyor?
İkinci el Nvidia ekran kartlarında neler oluyor?
0

Kripto para madenciliğinin artık en düşük seviyelere gerilemesi ve global ekonomik krizin de devreye girmesiyle birlikte ekran kartı satışlarında keskin düşüşler yaşandı. Sektör son yılların en düşük rakamlarına imza atarken fiyatlar da oyuncuların istediği seviyeye geldi. Ne var ki bu son haftalarda ilginç şeyler oluyor.

Nvidia ikinci el kartlarında ilginç artış.

Madencilerin elindeki stokları ikinci el pazarına dökmesi ile birlikte fiyatlar çakılmış GeForce GTX 3060 ekran kartının fiyatı 99$ seviyesine kadar inmişti. Kasım ayında ise bilinmeyen bir neden ile ikinci el kartlarda fiyatlar fırladı.
GeForce GTX 3060 ekran kartı 99$ seviyelerine kadar inerken, RTX 3080 Ti ekran kartı ise 369$ seviyesini görmüştü. Kasım ayının ilk haftasından sonra ise RTX 3060 ekran kartının 300$ seviyesine, RTX 3080 Ti ise 1200$ seviyelerine fırladı. Ortada herhangi bir gelişme olmamasına rağmen yaşanan artışlar baya ilginç.
Bunun nedenleri kesin olarak bilinmiyor fakat stokçuların yavaş yavaş düşük fiyattan ekran kartlarını topladığı ve yüksek fiyattan satmaya başladığı tahmin ediliyor. Özelliklede RTX 4000 serisinin çıkışı ile gelecek yıldan itibaren RTX 3000 serisinde bir kıtlık yaşanabileceğini düşünmüş olabilirler.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap