1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

İlk Kez Bir Robot, ‘Kendi Varlığını’ Keşfetti

İlk Kez Bir Robot, ‘Kendi Varlığını’ Keşfetti
İlk Kez Bir Robot, 'Kendi Varlığını' Keşfetti
0

Şu zamana kadar sadece çevresindeki objeleri tanıyan ve yönlendirmeye ihtiyaç duyan robotlar ile ilgili büyük bir ilk yaşandı: İlk kez bir robot kendi ‘varlığını’, kendi başına keşfetti.İnsanlar, daha doğdukları ilk saniyeden itibaren çevrelerini ve kendilerini tanımaya başlar. Bu süreçte de buzun soğuk, sobanın sıcak olduğunu, ayak serçe parmağımızı bir yere çarpmanın çok can acıtabildiğini, bazı yemeklerin lezzetli olduğunu öğrenir ve buna göre hareket ederiz.

Bu özellik bu zamana kadar yalnızca canlılara özgüydü. Robotlar, kendi varlıklarını ve özelliklerini dışarıdan yani geliştirenlerden gelen bilgiyle öğreniyordu. Yeni bir çalışma bu durumu değiştirdi. Columbia Engineering’den bir ekip, sadece çevresini değil kendisini de algılayabilen ve kendisini “hayal eden” robot geliştirdi.

İlk Kez Bir Robot, 'Kendi Varlığını' KeşfettiRobotların da hayalleri olabilir mi?

Columbia Engineering tarafından hazırlanan çalışma, tarihte ilk defa bir robotun insan yardımına ihtiyaç duymadan kendi bedenini tamamen öğrenip modelleyebilen bir robot geliştirildiğini açıkladı. Science Robotics dergisinde yayımlanan makalede geliştiriciler, robotun bunu nasıl başardığını da açıkladı.

Buna göre geliştiriciler, robotik kolu 360 derece açıdan görüntü sağlayan beş kamera ile robotu bağlayarak işe başladılar. Bu kameralardan gelen görüntülerde, kendi motor komutlarının sen işe yradığını gören robot, hareketlerini ve kendisini keşfetmek için üç saat harcadıktan sonra durdu. Yapılan açıklamalara göre robot bu bilgileri daha sonra farklı engelleri aşmak, hedeflere ulaşmak ya da engellerden kaçınmak için kullandı. Hatta olası hasarları da önceden öngörüp ona göre stratejilerinde düzeltmeler de üretti.

Yorum Yap