1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

İnsanlığa çağ atlatan 5 teknoloji harikası.

İnsanlığa çağ atlatan 5 teknoloji harikası.
seo
0

1. Yapay Zeka

Yapay Zeka

Al kısaltmasıyla karşımıza çıkan Yapay Zeka, insanlar tarafından kendine atanan işleri, insan zekasını taklit ederek yapar. Edindiği bilgilerle kendisini, sürekli olarak geliştiren makine ve sistemlerdir.
2. Arttırılmış Gerçeklik

Arttırılmış gerçeklik

AR (Arttırılmış Gerçeklik) teknolojisi; oynama, öğrenme, çalışma, alışveriş yapma gibi bir çok alışkanlığınızı değiştiriyor. İnsan gözüyle görmenin çok zor veya mümkün olmadığı şeyleri, önünüze şahane bir şekilde sunabiliyor.

3. Çip organlar

Çip Organlar

Bilgisayar bileşenini andıran, insan organı görevini üstlenen bileşenlerdir. Üzerinde akışkan sıvılar ve taklidi yapılacak olan organın hücreleri bulunur. Wyss Enstitüsü ekibi tarafından yapılan, 15 adet organ bulunmaktadır. Bunlar şu şekilde sıralanmıştır; yumurta, rahim, yumurta kanalı, göz, karaciğer, böbrek, kalp, bağırsak, akciğer ve çok organlı çipler vardır. Kadın üreme sistemi 5 mini çipin birleştirilmesi ile oluşturulmuştur.

4. Büyük Veri (Big Data)

Big Data

Teknolojiyle iç içe olanların sık sık duyduğu Büyük Veri(Big Data),  internet kullanıcılarına akıl almaz derece olanaklar sağlıyor. Araştırmalardan, blog sitelerinden, forumlardan, sosyal medya gibi alanlardan topladığı verileri analiz ediyor ve işlenebilir hale getiriyor. 

Büyük veri neden önemlidir?

Büyük veri tamamıyla gerçek ve doğru verilere sahip olduğu için, şirketlerin maliyet düşürme ve birçok işinde kolaylık sağlıyor.

5. 3D Yazıcılar

3D Yazıcılar

Katkısal üretim olarak da bilinen 3 Boyutlu Yazıcı, bilgisayar üzerinde hazırlanmış veya 3 boyutlu olarak tasarlanmış modelleri herhangi bir kalıp veya fikstüre ihtiyaç duymadan göz önüne sunan bir araçtır.

Yorum Yap