1. Ana Sayfa
  2. E-Ticaret

İnstagram’da Nasıl Mağaza Açılır?

İnstagram’da Nasıl Mağaza Açılır?
İnstagram’da Nasıl Mağaza Açılır?
0

Instagram, kullanıcıların dünya çapındaki insanlarla iletişim kurmasını ve bağlantı kurmasını sağlayan bir sosyal medya uygulamasıdır. Resimlerinizi, hikayelerinizi ve daha fazlasını takipçilerinizle özel veya herkese açık hesapta kolayca paylaşabilirsiniz. Instagram, dünya çapında milyonlarca insan tarafından günlük etkinliklerini paylaşmak ve arkadaşları ve aileleriyle ilgili güncellemeler almak için kullanılmaktadır. Bu anlamda bireysel ve ticari olarak kullanabileceğiniz ortam aynı zamanda kazanç kapısı olmaktadır.

Facebook ve İnstagram kullanıcılarının e-ticaret ile satış yapabilmesine olanak sağlayan Instagram Shopping son yıllarda çok tercih edilen bir yöntem olmaktadır. Son zamanlarda özellikle Keşfet menüsü ile kişiye özel şanslar tanınması ön plana çıktı. Burada kullanıcının beğendiği gönderiler benzer sayfalara yönlendirilmektedir. Daha önce baktıklarınız ile ortaklaşa bir hareketten bahsetmek mümkündür. Bu anlamda çerezler ile ön plana çıkan bu durum kullanıcıya farklı seçenekler sunmaya başladı. Kişilerin hobi ve arayışlarına göre Dekor, seyahat, yemek, stiller, TV, mimari hayat, müzik, kendin yap, spor ile güzellik gibi kategoriler sürekli karşımıza çıkmaktadır.
Kullanıcıların yoğun olarak ilgi gösterdiği instagram alışveriş özelliği ürünlere kolayca ulaşma imkanı sağlamaktadır. Bu sebeple oluşturulan platform herkesin kullanabileceği ve bir özellik taşımamaktadır. Bu anlamda kullanıcılar bazı özellikleri taşımakla sorumludur ve şartları karşılamakla yükümlü olmaktadır.

Adım Adım İnstagram Mağaza Açılımı

Instagram üzerinden bir işletmeyi pazarlamak istiyorsanız, insanlara ürünleriniz, hizmetleriniz veya işletmeniz hakkında daha fazla bilgi vermek için bir işletme hesabı oluşturabilir veya özel hesabınızı bir işletme hesabına dönüştürebilirsiniz. İşte İnstagram’dabir mağazanın nasıl açılacağına dair adım adım kılavuz:

  • Öncelikli olarak Facebook ve İnstagram hesaplarınızı birbirine bağlantı yapmanız gerekir.
  • Bireysel olan hesabınızı işletme hesabınıza çevirmelisiniz.
  • En önemli husus bir e-ticaret sitesi olması gerektiğidir. Aktif olarak çalışan siteniz ile hareket edilecektir.
  • Satışa konu ürünleriniz eksiksiz olarak e-ticaret sitenizde olması gerekmektedir.
  • İnstagram Business Managerde bir işletme oluşturduktan sonra birde katalog oluşturulması gerekir.
  • Satış kataloğunuzdaki ürünler eksiksiz olarak girilmelidir.
  • Bu aşamadan sonra Alışveriş Özelliği Aktif ET menüsü ile hesabınızın onaylanması için incelemeye göndermeniz gerekmektedir.

Instagram’da Mağaza Açmanın Avantajları

Instagram alışverişi, çevrimiçi bir iş kurmak isteyen herkes için karlı bir fırsatlar sunmaktadır. Instagram Stories , Live ve Reels gibi özellikler , Instagram Shop sahiplerinin ürünlerini pazarlamasına ve müşterilerle eğlenceli ve yaratıcı bir şekilde etkileşime girmesine olanak tanımaktadır. İstatistiklere göre, ankete katılanların %44’ü Instagram’da haftalık alışveriş yaptığı yönünde olmaktadır.

Instagram Shop ayrıca daha hızlı bir alışveriş deneyimi sağlar. Bir alıcının, arzu ettiği ürünleri satın almak için çok sayıda bağlantıya tıklama yolculuğunu ortadan kaldırır. Katalogları veya alışveriş yapılabilen gönderileri inceleyebilir ve doğrudan Instagram uygulamasından ürünlerin fiyatlarını görebilirler.

Instagram Shop’u kullanarak çevrimiçi satış yapmayı düşünüyorsanız, doğru adım attığınızı belirtemek gerekmektedir. Öyle ki  Instagram alışveriş hesabınızı oluşturmak için tüm adımları doğru adresten destek alarak daha büyük avantajlar sağlayabilirsiniz.

instagramda-magaza-nasil-acilir-jpg

Instagram Alışveriş Nedir?

Instagram Alışveriş, kullanıcıların bir dizi fotoğraf veya video aracılığıyla ürünlerini satabilecekleri Instagram içindeki bir e-ticaret özelliğidir. Kurulumu ücretsiz ve basit olduğu için Instagram Alışveriş, çevrimiçi para kazanmak isteyen herkes için mükemmel bir platformdur .

Instagram kullanıcıları, Instagram Shop sekmesinden tüm Instagram Shopping hesaplarını keşfedebilir. Markaları bulabilir, Instagram’da alışveriş yapılabilen tüm gönderilere göz atabilir ve doğrudan uygulamadan veya başka bir web sitesinden satın alabilirler.

Instagram’da Alışveriş Yapılabilir. Böylelikle bir gönderi olup olmadığını kontrol etmek için bir alışveriş çantası simgesi ve ürün ayrıntılarının bağlantısını aramanız yeterli olmaktadır. Bu anlamda Instagram’ın ana alışveriş özelliklerinden bazıları incelenmesi gerekin hususlar olmaktadır. Bunlar;

Ürün etiketleri. Ürün etiketleri ile müşteriler, kataloğunuzdaki ürünler hakkında daha fazla bilgi edinebilir.

Ürün detay sayfası. Bu sayfa, bir ürünün fiyatını, resimlerini, çeşitlerini ve ayrıntılı açıklamalarını görüntülemek için kataloğunuzdaki bilgileri kullanır.

Koleksiyonlar : Ürünlerinizi kategoriler halinde düzenleyerek kullanıcı deneyimini geliştirin. Müşterilerin, Instagram sayfanızın tamamını kaydırmak zorunda kalmadan en çok satan veya en yeni ürünleri keşfetmesini kolaylaştırın.

Canlı Alışveriş: Instagram canlı alışveriş, ürünlerinizi satmanıza ve takipçilerinizle gerçek zamanlı olarak etkileşim kurmanıza olanak tanır.

Instagram algoritması nedeniyle, Instagram mağazanız, ilgili gönderileri beğenme veya belirli markaları takip etme gibi en son etkinliklerine dayalı olarak kullanıcıların Ana Sayfalarında veya Keşfet özet akışlarında da görünebilir.

Neden Instagram’da Satış Yapmalısınız?

Ürünlerinizi Instagram Shop aracılığıyla pazarlamaya değer olmasının birkaç nedeni sizlere oldukça cazip gelecektir.

Markalaşma

Instagram kullanıcıları Makaralarınızı paylaşabileceğinden, ürünlerinizi Instagram Makaraları ile tanıtmak, takipçilerinizi genişletmenin mükemmel bir yolu olabilir. Bu, daha fazla insanın markanızı keşfetmesine ve ürünlerinizi satın almasına yol açabilir.

Görsel Pazarlama

Bu pazarlama yaklaşımı, mesajınızı iletmek için fotoğraflar veya videolar gibi ilgi çekici görsel içerikler kullanır. Bu nedenle Instagram Shop, marka bilinirliğini ve dönüşümleri artırmaya yardımcı olabilecek mükemmel bir görsel pazarlama platformudur. Pazarlama stratejilerinizle birleştiğinde, Instagram alışverişinin faydalarını en üst düzeye çıkarma yolunda olacaksınız.

Daha Kolay Ödeme İşlemi

İlk tamamlanan işlemden sonra Instagram Shop, kullanıcıların adları, e-postaları ve teslimat adresleri gibi bilgilerini kaydeder. Bu nedenle, bir sonraki alışverişlerinde genel olarak gelişmiş bir ödeme deneyimi yaşayacaklar. Müşteriler ayrıca siparişin sevkiyat durumu hakkında bildirimler alacaklardır.

Uygulama İçi Analiz

Instagram alışveriş hesapları, hesabınızın ve gönderilerinizin performansı hakkında bilgi sağlayan Insights’a erişebilmektedir. Bu uygulama içi analiz aracını kullanarak, hedef müşteri tabanınızla daha alakalı içerik oluşturabilir ve pazarlama çabalarınızı iyileştirebilirsiniz.

Etkileşimler. Kullanıcıların gönderilerinizi gördüklerinde ne yaptıklarını öğrenin. Olası etkileşimler, beğenileri, yorumları veya profil ziyaretlerini içerir.

En aktif zamanlar. Gönderilerinizi ve hikayelerinizi yüklemek için en iyi zaman olduğu için, takipçilerinizin en aktif olduğu zamanı öğrenin.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap