1. Ana Sayfa
 2. E-Ticaret

İnstagram’da Nasıl Satış Yapılır?

İnstagram’da Nasıl Satış Yapılır?
İnstagram’da Nasıl Satış Yapılır?
0

Her gün milyonlarca instagram kullanıcısı sevdiği şeyleri satın almak için burada yayınlanan ürünleri keşfetmektedir. Bu çerçevede İnstagram alışverişi sosyal internet sitesindeki profilinizde doğrudan ilgi çekici alışveriş deneyimleri oluşturmanıza imkan vermektedir.

Milyonlarca kişinin profilinde yayınlanan videolarda ve reklamlarda yeni ürünlerin keşfedilmesi söz konusu olmaktadır. Bu çerçevede alım yapıldığı kadar satışın nasıl gerçekleştirildiği merak edilen hususlardan biri olmaktadır. Böylelikle instagram’da nasıl satış yapılır sorusuna kısaca;
 1. Kendinize uygun bir ürün bulun ve takipçi kitlenizi oluşturun.
 2. Bir instagram işletme profili edinin.
 3. Bir instagram mağazası kurun.
 4. Alışveriş yapılabilir gönderiler oluşturun.
 5. Özellikle düzenli gönderiler de oluşturun.
 6. Keşfet sayfasına gidin.
 7. Canlı alışverişi deneyin.
 8. Instagram Checkout’u kullanın

1. Kendinize uygun ürün bulun ve takipçi kitlenizi oluşturun

Her harika iş stratejisi, size uygun olan işi daraltmak ve tanımlamakla başlar. En uygun iş belirli bir ürün/hizmeti satın almak isteyen belirli bir kişi veya işletme grubudur. Instagram’daki işiniz pazarınızı anlamak, sizi hedef tüketicinizin zihnine sokar. İsteklerini ve ihtiyaçlarını ve ürün veya hizmetinizin onlara nasıl hitap ettiğini keşfetmeniz burada önem kazanmaktadır.

Size Uygun işinizi keşfetmenin birkaç yolu:

Bu anlamda önemli araştırmalar söz konusudur. Özellikle internet ile pazarlama konusunda uzman ellerden danışmanlık alınması gerekir. E-ticaret siteleri ile yönlendirilmesi ve SEO çalışmaları yapan uzman eller olarak bu konuda sizlere gereken desteği sağlamaktayız. Bununla birlikte size uygun olan bir iş kolu seçiminde;

 • İdeal müşterinizin tutkuları, ilgi alanları ve davranışları hakkında bilgi edinin,
 • Sorunlarını ve ihtiyaçlarını ve ürün/hizmetinizin bunları nasıl çözdüğünü düşünün
 • İşinize ve ürününüze benzer işletmeler üzerinde rekabet analizi yapın
 • İdeal müşterinizin sıkıntılı noktaları ve sorunları hakkında daha fazla bilgi edinmek için forumları, sosyal medya yorumlarını ve gönderileri okuyun

Instagram’ın algoritmasında neyin sıralandığını bildiğinizde, neyin trend olduğunu yansıtabilirsiniz.

 

Burada tekerleği yeniden icat etmeye gerek yok. Stratejileri işe yarıyorsa, bunu ilham kaynağı olarak kullanmaktan çekinmeyin.

Rakiplerinizi gözetlemek, tüketici içgörüleri edinmenin ve Instagram’da satış stratejinizi oluşturmanıza yardımcı olmanın harika bir yoludur.

Ve nişinizi daralttıktan sonra, takipçilerinizi oluşturmak için daha kolay bir zamanınız olacak.

Yüksek kaliteli fotoğraflar yayınlamanın, değerli içerikler oluşturmanın, daha iyi altyazılar yazmanın veya sadece takipçilerinizle etkileşim kurmanın yollarını düşünün.

Ardından, ideal müşterilerinizin takipçisi olmak için sosyal medya stratejinizi oluşturmak isteyeceksiniz .

2. Bir Instagram işletme profili edinin

Artık nişinizi bildiğinize ve iyi bir takipçi kitlesine sahip olduğunuza göre, hesabınızı bir Instagram işletme profiline geçirmenin zamanı geldi. Instagram işletme profili edinmek ücretsizdir ve markanızın varlığını ve çevrimiçi mağazasını yönetmenize olanak tanır.

Ayrıca iç görülere, sponsorlu gönderilere, reklamlara, planlanmış gönderilere, hızlı yanıtlara, markalı içeriğe, Instagram hikayelerine bağlantılar ve daha fazlasına erişebilirsiniz. Instagram Business hesapları , ürün veya hizmet satan markalar veya şirketler için tercih edilen seçeneklerdir.

Çevrimiçi varlığınızı oluşturmanıza ve büyütmenize ve Instagram mağazanızı açmanıza yardımcı olduğu için bu şaşırtıcı bir durum değildir. Bir işletme hesabına geçmek için tek yapmanız gereken Ayarlar, Hesap’a gidip Hesap türünü değiştir’e dokunmak olmaktadır.

Burada işletme hesabınızı tek adımda etkinleştirebilirsiniz. Yeterince kolay, değil mi? Kurulumdan sonra, yalnızca işletmelere özel içeriğe erişebileceksiniz.

3. Bir Instagram mağazası kurun

Böylece, çevrimiçi varlığınızı ve takipçiliğinizi oluşturdunuz, Instagram alışverişi için uygunsunuz ve bir işletme hesabına geçtiniz. Artık dükkan açmaya hazırsınız. Bu çerçevede adım adım temel bilgilerle başlayalım.

İlk olarak, Instagram hesabınıza giriş yapmanız, yönetici olduğunuzdan emin olmanız ve profil kontrol panelinize gitmeniz gerekir. Mağazanızı kurmak için aşağıdaki adımları izleyin:

 • Ayarları seçin ve Oluşturucu’ya dokunun , buradan Instagram Alışverişini Kur’a tıklayın
 • Kataloğunuzu bağlayın veya bir ortak kullanın
 • Web sitenizi girin (Instagram’ın doğrulaması gerekecek)
 • Ödeme seçeneğinizi ayarlayın
 • Satış kanallarını seçin
 • En az bir kataloğa ürün ekleyin
 • İyi göründüğünden emin olmak için mağazanızı önizleyin
 • Etiketli ürünler ve bilgiler içeren Instagram mağazasını kurun

 

Instagram mağazanızı açmak, sürükleyici bir alışveriş deneyimi yaratmak için kullanabileceğiniz özelliklerden oluşan eksiksiz bir kontrol paneli sunar. Takipçiler mağazanızı ziyaret edebilir, ürünleri keşfedebilir ve doğrudan profilinizden, gönderilerinizden veya hikayenizden satın alabilir.

instagramda-reklam-nasil-yapilir

4. Alışveriş yapılabilir gönderiler oluşturun

Ürün keşfedilebilirliğini artırmanın harika bir yolu, alışveriş yapılabilir gönderilerdir. Alışveriş yapılabilir gönderiler, ürün etiketlerini içeren normal yayın gönderileri, Makaralar veya Hikayelerdir.

Bu etiketler kullanıcılara fiyatı, ürün adını gösterir ve onları sepetlerine eklemelerine veya satın almak için web sitenize gitmelerine izin verir. Kullanıcılar, ürününüz veya hizmetiniz hakkında daha fazlasını görüntülemek için etiketlere de dokunabilir. Daha çekici hale getirmek için her gönderide bir harekete geçirici mesaj kullanmayı unutmayın .

İnsanlara, işletmeniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için biyografinizdeki bağlantıya bakmalarını teklif edin. Mağazanız yayına girdiğinde, hemen alışveriş yapılabilir gönderiler oluşturmaya başlayabilirsiniz. Bu anlamda organik olarak yayınlayabilir veya bir Instagram reklamı oluşturabilirsiniz.

Alışveriş yapılabilir gönderiler nasıl oluşturulur?

Alışveriş yapılabilir gönderiler oluşturmak için tek yapmanız gereken ya yepyeni bir gönderi oluşturmak ya da mevcut bir gönderiyi etiketlerle güncellemek olmaktadır. Satış için fotoğrafları veya videoları etiketleyebilirsiniz. Bu nedenle, ürününüzü sergileyen ilginç ve göz alıcı bir şey seçilmesi gerekir. Yeni gönderiler için gönderi düzenleyicide Ürünleri Etiketle’yi seçmeniz yeterlidir. Ardından, Ürün Kataloğunuzdan ürününüzü seçin veya ürün kimliğini girin veya ürün adına göre arama yapın. Gönderiyi yayınlamadan önce doğru ürünü seçip seçmediğinizi iki kez kontrol edin ve ardından bitti menüsü ile devam edin. Böylelikle feed gönderiniz ile alışveriş yapılabilmektedir.

Yorum Yap