1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

Intel, Arc ekran kartları için gelecek planlarını açıkladı: Odak noktası ‘düşük güç tüketimi’ olması.

Intel, Arc ekran kartları için gelecek planlarını açıkladı: Odak noktası ‘düşük güç tüketimi’ olması.
Intel, Arc ekran kartları için gelecek planlarını açıkladı: Odak noktası 'düşük güç tüketimi' olması.
0

Yakın zamanda Arc Alchemist serisi ile masaüstü ekran kartı pazarına giriş yapan Intel, gelecek planları hakkında yeni açıklamalar yaptı. Teknoloji devi, günümüz ekran kartlarının giderek artan güç tüketimine kıyasla gelecek nesil mimarilerinde watt başına performansa odaklanacaklar.

Yeni nesil Intel ekran kartları güç tüketimi ile öne çıkabilir.

Gadgets360 ile yaptığı bir röportajda Intel Grafik ve Yazılım Bölümü Başkanı Raja Koduri, odak noktasının “düşük güç” olduğunu ve şu anda tepe model ekran kartlarının bu konuda sınır tanımadığını söyledi. Bununla birlikte önceliğinin ”tek bir güç konektörü ile çekirdek kitleyi elde etmek olduğunu” dile getiren yetkili, bu şekilde 200-225W seviyelerine ulaşılabileceğini belirtiyor. 
Koduri’nin planlarının hangi mimari için geçerli olacağı bilinmemekte. Zira geçtiğimiz aylarda piyasaya sürülen üst seviye Arc ekran kartları çift pimli güç konnektörlerine  ihtiyaç duyuyor. Ancak Intel, yakında piyasaya sürülecek Arc A500 serisi ve Alchemist’in halefi Battlemage mimarisinde daha iyi bir verimlilik sunmakta.

Bilindiği üzere AMD ve Nvidia’nın tepe model ekran kartları, 300 ila 450W arasında değişen TDP değerleri ile tanıtılmıştır. Ancak birçok kullanıcı bu tepe modellerin yanı sıra Intel’in de bahsettiği gibi 200 ila 225W TDP’li ekran kartlarına yönelmekte. Bu nedenle Intel’den gelecek daha düşük TDP ve uygun fiyatlı çözümler, sektörde yaşanan rekabeti hızlandırabilirler. 

Yorum Yap