1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

Intel B760 anakartlarla birlikte fiyatları da artacak.

Intel B760 anakartlarla birlikte fiyatları da artacak.
Intel B760 anakartlarla birlikte fiyatları da artacak.
0

ITHome tarafından hazırlanan bir rapora göre, Intel’in yakında çıkacak olan B760 yonga setli anakartları bi önceki nesle göre daha pahalı olacak. B760 yongalı anakartlar bilindiği gibi B660 serisinin yerine gelecektir. Yeni bilgiler yeni platformun yüzde 10 daha pahalı olacağını söylüyor. Bu arada her iki yonganın Intel 13. Nesil Raptor Lake işlemcileri desteklediğini söyleyelim.

B760, B660 ile rekabet edecek

Öte yandan B760 yongasının önümüzdeki yılın ilk dönemlerinde piyasaya girmesi beklenmekte. Ancak Raptor Lake lansmanından bu yana bu yonga seti hakkında çok fazla bilgiye kavuşmadı. Bilindiği kadarıyla B760, önceki nesle genel olarak büyük oranda benzeyecektir. Farklılıkların PCIe Gen 4 ve PCIe Gen 3 tarafında olması beklenmektedir. Muhtemelen B760’da önceki nesilde 8 olan PCIe Gen 3’ün 4’e düştüğünü, PCIe Gen4’ün ise 6’dan 10’a yükseltildiğini görebiliriz.

Intel B760 anakartlarla birlikte fiyatları da artacak.

Dolayısıyla esasında B760’da daha fazla PCIe şeridi olmayacak, sadece bir taraftan alıp diğer tarafa verme işlemi mevcut. Artan PCIe Gen4 sayısı iyiye işaret olsa da onu kullanacak ürünlerin pahalı olması ve B serisi anakartlar üzerinde sistem kuranların pek de ihtiyacına yönelik değil gibi görünüyor.
Bunun yanında, anakart üreticileri yeni B760 anakartlarını B660’a karşı daha cazip kılabilmek için bazı ek özelliklerle donatılabilir. Örneğin daha iyi entegre ses donanımı ya da daha geniş ve bol bağlantı seçenekleri olabilir.

Yorum Yap