1. Ana Sayfa
  2. Tüm Haberler

Intel dijital voltaj düzenleyicisi ne zaman kullanıma çıkacak?

Intel dijital voltaj düzenleyicisi ne zaman kullanıma çıkacak?
Intel dijital voltaj düzenleyicisi ne zaman kullanıma çıkacak?
0

Geçtiğimiz aylarda bir patent başvurusunda ortaya çıkan ve Intel Raptor Lake işlemciler ile birlikte kullanıma sunulmasına kesin gözüyle bakılan dijital voltaj düzenleyici teknolojisi hala ortalarda yok. Anakart üreticileri de tereddütler.

Dijital voltaj düzenleyici nedir?

Intel tarafından patenti alınan dijital voltaj düzenleyici, ana voltaj düzenleyici nin yanına eklenerek anakartın voltaj değerlerini optimize ediyor ve yüzde 20-25 seviyesine kadar verimliliği artabiliyor. DLVR teknolojisinin ilk olarak mobil işlemcilerde boy göstermesi ve daha sonrasında masaüstüne gelmesi bekleniyordu.
Başta Asus olmak üzere bazı anakart üreticileri Intel Raptor Lake işlemciler için Intel DLVR desteğine yer vermişti ancak şimdiye kadar herhangi bir işlemcide buna rastlanmadı. Bu destek olmadığı zaman da işlemcilerde verimlilik elde edilemiyor.

Kaynaklar Raptor Lake geliştirme aşamasında DLVR entegrasyonundan vazgeçildiğini belirtiyor. Intel ortaklarına net bir açıklama yapmamış ancak Raptor Lake Refresh veya Meteor Lake gibi nesillerde geleceğine dair beklentiler var. Bu nedenle bazı anakart modellerinde DLVR desteği mevcut.

Yorum Yap