1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

Alder Lake işlemcilerin kaynak kodları resmen sızdırıldı!

Alder Lake işlemcilerin kaynak kodları resmen sızdırıldı!
Intel'den kötü haberler: Alder Lake işlemcilerin kaynak kodları sızdırıldı!
0

Geçtiğimiz haftalarda 13.Nesil Raptor Lake işlemcilerini tanıtan Intel, büyük bir veri sızıntısı ile karşı karşıya geldi. Anonim kullanıcıların yer aldığı 4chan platformunda 12. Nesil Alder Lake masaüstü işlemcilerin kaynak kodları sızdırıldı.

Dosyalar kaynak kodu ve BIOS verilerini içeriyor.

Bildirilenlere göre hemen hemen sekiz gün önce GitHub’da yayınlanan ve halihazırda çevrimiçi olarak paylaşılan dosyalar, Raptor Lake işlemcilerin BIOS ve yonga seti detayları konusunda önemli bilgileri içermekte. Sızıntının içerisinde yer alan belgelerden biri ise Lenovo Özellik Etiketi Test Bilgileri’ne atıfta bulunuyor. Ancak kaynak kodlarının da dahil olduğu 2.8GB’lık veri sızıntısının Lenovo mı yoksa Intel gibi OEM bir üreticiden mi kaynaklı olduğu henüz belirtilmedi.

Intel'den kötü haberler: Alder Lake işlemcilerin kaynak kodları sızdırıldı!

Şimdiye kadar Güvenilir Platform Modülü kaynak kodu gibi, Intel için çok daha büyük bir sorun olabilecek hassas verilerin sızdırıldığına dair herhangi bir duyuru yapılmadı. Öte taraftan sızıntının gerçek olduğu kanıtlarsa, Intel mühendisleri tarafından şirket içerisinde tutulması gereken önemli ve hassas detayların gün yüzüne çıkabileceğini söyleyebiliriz.

Yorum Yap