1. Ana Sayfa
  2. Mobil

iPhone 14 serisi aldı başını gidiyor: Apple, Samsung’u yerinden etti.

iPhone 14 serisi aldı başını gidiyor: Apple, Samsung’u yerinden etti.
iPhone 14 serisi aldı başını gidiyor: Apple, Samsung'u yerinden etti.
0

Apple ve iPhone 14 serisi her türlü aksaklığa rağmen başarıdan başarıya koşmaya devam etmekte. Counterpoint Research tarafından yayımlanan bir veriye göre geçen ay küresel cep telefonu pazarında 2021’in aynı dönemine göre yüzde 11’lik bir düşüş yaşanıyor. Zira 1 ay önce 105 bin adet telefon satılmıştır.

Apple Samsung’u bir kez daha solladı.

Dünyanın en büyük cep telefonu pazarı olan Çin’de ekim ayında 20.42 milyon adet telefon satılmıştır. Bu durum aylık bazda yüzde 4’lük ve yıllık bazda yüzde 15’lik bir düşüş anlamına gelmekte. 
Öte yandan ekim ayında sadece ABD’de cep telefonu satışlarının arttığı gözlemlenmiştir. ABD pazarındaki cep telefonu satışları yıllık yüzde 14’lük bir artışla 14.45 milyon adede ulaşmıştır. Avrupa’daki telefon satışlarının sayısı da son 2 ayda biraz olsun arttı fakat Avrupa ülkeleri 2021 yılından bu yana negatif büyüme trendinden kurtarmadı.

Avrupa’da ekim ayında cep telefonu satışları 12.01 milyon adede ulaşmıştır. Bu gelişme 2021’in aynı dönemine göre yüzde 20’lik bir düşüşü temsil etmekte. 

Counterpoint Research yetkilileri Apple’ın geçtiğimiz ayda aylık telefon satışı konusunda pozitif büyümeye şahit olan tek büyük cep telefonu satıcısı olduğunu söylendi. Apple’ın Çin’de yüzde 25 ile en yüksek pazar payına ulaştığı ve Samsung’u geride bırakarak cep telefonu pazarında birinci olduğu bildirildi.

Yorum Yap